Janów Podlaski: Kobieca natura pokazana na zdjęciach

  • 20.07.2020, 15:56
  • Paulina Chodyka
Janów Podlaski: Kobieca natura pokazana na zdjęciach
„Światłem malowana” to wystawa zdjęć Małgorzaty Piekarskiej i Katarzyny Kusznerczuk. Przedstawia serię fotografii, których bohaterkami są kobiety, w różnym wieku, różnych profesji, z różnych stron Polski. Pierwszy raz została zaprezentowana w bialskim Klubie Kultury Scena z okazji dnia kobiet, w marcu tego roku. Tym razem artystki, za namową Renaty Kaczmarek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim postanowiły pokazać swoje prace w tutejszej galerii.

Obie panie są związane z Janowem, Małgorzata Piekarska uczęszczała tutaj do liceum, a Katarzyna Kusznerczuk wychowała się w tej urokliwej miejscowości na południowym Podlasiu. Postanowiły połączyć siły i pokazać na swoich zdjęciach różnorodność i emocjonalność kobiet.

Zdjęcia autorstwa Małgorzaty Piekarskiej powstawały na przestrzeni ostatnich 5-6 lat. Autorka wybrała kilkadziesiąt z nich, które postanowiła zaprezentować podczas wystawy. - Są tu m.in. zdjęcia kobiet, które sfotografowałam podczas wielu plenerów Podlaski Przełom Bugu. Przeważnie są to mieszkanki nadbużańskich wiosek. Bardzo lubię fotografować w szczególności starsze kobiety. Na ich twarzach jest pokazane całe życie, one nie pozują. Młodzież pozuje, dlatego nie lubię fotografować młodych ludzi, często ich mimika jest wymuszona, w ich pozach i minach jest zbyt wiele sztuczności i nienaturalności – opowiada Małgorzata Piekarska. - Dziecko i starszy człowiek są bardziej szczerzy w swoich uśmiechach, twarzach. Nigdy też nie miałam problemu, by sfotografować starszą kobietę, one nie wstydzą się swoich zmarszczek, są naturalne. Podczas swoich fotograficznych wędrówek często spotykałam kobiety chętne do rozmowy, od których słyszałam opowieści o ich życiu, doświadczeniach, dzieciach i wnukach. Te spotkania są niesamowite - dodaje artystka.

Katarzyna Kusznerczuk zaprezentowała wybrane fotografie studyjne, zrobione modelkom w studiu, te z warsztatów fotograficznych, w których brała udział, ale wśród prac znajdziemy też zdjęcia kobiet z jej rodziny. - Koncepcja, aby pokazać na wystawie zdjęcia jedynie kobiet była Małgosi, przyznaję, że gdy zaproponowała mi udział w tym projekcie, szybko się zgodziłam, bo pomysł uważam za bardzo trafiony, można go bowiem cały czas uzupełniać. Pokazujemy kobiety w różnym wieku, to taki przekrój kobiecości. Są tu zdjęcia sentymentalne, romantyczne, ale też zadziorne. Mówią wiele na temat kobiecej natury – wyjaśnia fotografka.

Wystawa „Światłem malowana” to kolejne wydarzenie z cyklu wystaw, organizowanych przez janowski GOK i dyrektor Renatę Kaczmarek. – Obie fotografki są związane z Janowem, chcieliśmy pokazać ich sztukę. To dojrzałe artystki, a ich prace są bardzo ekspresyjne, niosą ze sobą ładunek emocjonalny. Te zdjęcia pokazują, że w każdym wieku kobieta jest piękna – mówi dyrektor GOK.

Wystawę można oglądać do 26 lipca w godzinach pracy janowskiego ośrodka kultury.

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe