Biała Podlaska: Szpital wznowił porody rodzinne

  • 24.07.2020, 11:03
  • (pc)
Biała Podlaska: Szpital wznowił porody rodzinne
Szpital w Białej Podlaskiej wznowił porody rodzinne. Istnieje jednak szereg warunków, które należy spełnić, by bliskie osoby mogły towarzyszyć rodzącej. Związane są one z obostrzeniami, ograniczającymi rozprzestrzenianie się COVID-19.

- W bialskim szpitalu przywrócone zostały porody rodzinne. Pacjentki oraz osoby, które chcą towarzyszyć przy porodzie prosimy o zapoznanie się z zasadami określonymi w procedurze placówki, obowiązującej w okresie epidemii COVID-19 - informuje rzecznik Magdalena Us.

Decyzję dotyczącą obecności osoby towarzyszącej przy porodzie podejmuje ordynator lub upoważniony przez niego lekarz. Po uzyskaniu zgody taka osoba otrzymuje skierowanie na badanie w kierunku zakażenia COVID-19. Osoba towarzysząca powinna wykonać test PCR w okresie nie dłuższym niż maksymalnie 5 dni przed porodem.
Badanie można wykonać w budynku Zakładu Patomorfologii, mieszczącego się obok Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych, przy ul. Jana II Kazimierza, od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00 - 15.00. Osoba towarzysząca jest zobowiązana wypełnić ankietę epidemiologiczną. Osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą uczestniczyć w porodzie. Osoba towarzysząca przez cały czas pobytu w szpitalu ma obowiązek noszenia maski i rękawiczek. Na trakt porodowy przebiera się w jednorazowe ubranie operacyjne. Osoba towarzysząca wchodzi na trakt porodowy w momencie rozpoczętego porodu. Rodząca w towarzystwie osoby bliskiej przebywa w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej.

Ponadto osoba towarzysząca:

  • Planująca poród rodzinny powinna na co najmniej 14 dni przed planowanym terminem porodu ograniczyć kontakty z osobami obcymi, celem zmniejszenia ryzyka zakażenia koronawirusem.
  • W dniu porodu musi być zdrowa (nie może mieć cech infekcji górnych dróg oddechowych), nie może być objęta kwarantanną lub izolacją oraz w ciągu 14 dni nie miała kontaktu z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19.
  • Powinna zachowywać bezpieczny dystans wobec innych osób.

Dodatkowych informacji udziela Oddział Ginekologiczno - Położniczy pod numerem telefonu (83) 414 74 77.

(pc)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe