Międzyrzec Podlaski: Ruszył proces przeciwko szpitalowi

  • 28.07.2020, 12:30
  • Marcin Kozarski
Międzyrzec Podlaski: Ruszył proces przeciwko szpitalowi
Przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpoczęła się sprawa o zadośćuczynienie za krzywdę spowodowaną zaniechaniem udostępnienia wyników badań, umożliwiających wcześniejsze rozpoznanie i poddanie leczenia nowotworu. 

Od nieżyjącej już 75-letniej Anastazji G. w sierpniu 2017 r. pobrano w Międzyrzecu materiał do badań histopatologicznych, który przesłano do laboratorium w Zamościu. Wyniki udostępniono jej dopiero po 9 miesiącach. W efekcie rak nie nadawał się już do leczenia. Pacjentce próbowano pomóc w Białej Podlaskiej, jednak bez efektów. Jej prawnik najpierw wezwał placówkę do zapłaty zadośćuczynienia. Szpital roszczenie odrzucił.

Jeszcze przed śmiercią kobiety, radzyński sąd przesłuchał ją na okoliczność powództwa. – Bialscy lekarze powiedzieli, że to jest zadawnione, że gdybym zgłosiła się wcześniej, udzieliliby mi lepszej pomocy - wyznała. W sprawie wyników chodziła do pielęgniarek na oddział chirurgiczny. - Mówiły że dobrze będzie. Bo jakby było źle, to te wyniki już dawno by przyszły. A skoro ich tak długo nie ma, to znaczy, że jest dobrze – wspominała Anastazja G. 

W Lublinie jako pierwszy zeznania składał lekarz rodzinny zmarłej. - Nie pamiętam historii choroby, wiem jednak, że schorzenie rokowało niepomyślnie - oznajmił. Tuż po nim wezwano synową zmarłej Katarzynę G. - Mamę bolał brzuch, w Międzyrzecu wykonano operację i kazano czekać na wyniki badań pobranego wycinka - zeznała. Jej zdaniem lekarze mieli świadomość zagrożenia. - Ordynator z drugim lekarzem pokazali mi to na monitorze - opowiadała.  (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 28 lipca

Marcin Kozarski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe