Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 19:39
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Powiat radzyński: Rowerowy rajd Doliną Tyśmienicy

W sobotę, 25 lipca spod pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim wyruszył rajd rowerowy zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Pod hasłem Lubelskie Rowerowe z KSOW-em, marszałek Jarosław Stawiarski chce promować malownicze tereny Lubelszczyzny i szlaki rowerowe, które udało się wytyczyć w ciągu ostatnich lat, dzięki funduszom unijnym. Pierwszy rajd odbył się szlakiem w Dolinie Tyśmienicy leżącej w obszarze Natura 2000.
Powiat radzyński: Rowerowy rajd Doliną Tyśmienicy

- Jazda na rowerze i turystyka rowerowa, to dziś najpopularniejsza forma aktywności, jaką wybierają Polacy. Turystyka rowerowa najlepiej rozwija się na naszym terenie i my takie szlaki rowerowe mamy i chcemy się nimi chwalić. Przez 7 lat z PROW wydatkowaliśmy na wytyczenie i oznaczenie szlaków rowerowych 1 mln zł – informuje Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Akcja Lubelskie Rowerowe z KSOW-em, to właśnie propozycja na poznanie naszych szlaków i krajobrazów. Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich (KSOW), to fundusze właśnie na promocję terenów pięknych krajobrazowo i znajdujących się nie w wielkich miastach, ale właśnie na terenach małych wiejskich miejscowości.

W sobotę akcję Lubelskie Rowerowe z KSOW-em zainaugurowano w Radzyniu Podlaskim, na dziedzińcu pałacu Potockich. Rajd połączony z grą terenową wiódł szlakiem wytyczonym Doliną Tyśmienicy z Radzynia Podlaskiego do Czemiernik, łącznie 35 km. – Przesłanką do zorganizowania rajdu właśnie tą trasą, była chęć promocji Doliny Tyśmienicy i zaprezentowania szlaku, który dzięki funduszom z PROW udało się nam stworzyć – mówi Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa.

Szlak otwarty został w 2018 roku. Wówczas odbył się inauguracyjny rajd zorganizowany przez powiat. W ubiegłym tygodniu imprezę turystyczną zorganizował marszałek. Uczestnicy wyruszyli o godz. 10.00 spod pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim i pojechali do Czemiernik, gdzie metę wyznaczono przy zespole pałacowo – parkowym Firlejów. – Bardzo nas cieszy, że finał rajdu zorganizowanego przez urząd marszałkowski znajduje się właśnie w sercu naszej gminy – mówi Arkadiusz Filipek, wójt Czemiernik. – Mamy bardzo malownicze tereny, bardzo atrakcyjne turystycznie. Taki rajd to dla naszej gminy duża promocja.

Nagrody dla najlepszych

Na uczestników, na trasie czekały cztery punkty kontrolne. Tam losowali pytania dotyczące zagadnień związanych z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, działaniami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w zakresie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz walorów przyrodniczo-turystycznych  Lubelszczyzny. – Punkty tam zdobyte, oraz czas całkowitego przejazdu składa się na końcowy wynik uczestnika. Najlepsi otrzymają nagrody – wyjaśniał Zdzisław Szwed. Wśród nagród znalazły się rowery, nawigacje rowerowe, sakwy na rowery i książki. 

Rajd miał formułę otwartą. Mógł w nim uczestniczyć każdy, kto skończył 18 lat, był mieszkańcem obszarów wiejskich lub miejsko-wiejskich do 20 tys. mieszkańców z terenu województwa lubelskiego oraz zarejestruje się jako uczestnik wysyłając formularz zgłoszeniowy. Rejestrować można się było również w dniu rajdu, na godzinę przed startem. – Uczestnicy zostali wyposażeni w pakiety startowe, czyli koszulkę z logiem rajdu, mapę trasy i kartę uczestnika – wyjaśnia Szwed. – Każdy cyklista  na mecie otrzymał medal za udział w imprezie.

Kraina serdeczności

Cały szlak rowerowy wyznaczony Doliną Tyśmienicy liczy 48 km, to wizytówka Radzyńskiej Krainy Serdeczności – turystycznej marki powiatu. Prowadzi pętlą z Radzynia Podlaskiego przez Zabiele, Paszki, Lichty do Czemiernik i dalej na Stoczek, Suchowolę, Wohyń, Branicę Radzyńską do Radzynia. Przy nim znajdują się zabytki radzyńskiej ziemi i tereny wyjątkowe przyrodniczo,  zaczynając od pałacu Potockich i sanktuarium MBNP w Radzyniu, poprzez siedzibę Firlejów w Czemiernikach, pałacyk w Branicy Radzyńskiej, kończąc na urokach Doliny Tyśmienicy z jej bogatymi siedliskami ptactwa.

Szlak oznaczony jest niebieskim kolorem. Trasa wiedzie nawierzchnią asfaltową, szutrową i trochę drogami polnymi. Zainteresowanym w pokonywaniu szlaku turystom pomogą z pewnością wydane przewodniki i mapki, które dostępne są choćby w Punkcie Informacji Turystycznej w Radzyniu. Na trasie zamontowano oznaczenia, które nie pozwolą turyście zboczyć z drogi. W Czemiernikach, przy pałacu Firlejów zainstalowana jest baza na szlaku, z ławostołami, stojakami na rowery, wiatą i tablicą informacyjną. Wytyczenie szlaku i zorganizowanie infrastruktury w terenie to koszt 55,6 tys. zł. Powiat otrzymał na to przedsięwzięcie dofinansowanie ze środków unijnych.

- Jesteśmy pewni, Lubelskie Rowerowe z KSOW-em to będzie cykliczna impreza. Jesteśmy otwarci na organizację takich rajdów w różnych zakątkach naszego województwa, gdzie nasze szlaki funkcjonują – zapewnia Zdzisław Szwed. Sobotnia impreza została zorganizowana i sfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przy współpracy powiatu radzyńskiego.

Liderzy rajdu Lubelskie Rowerowe z KSOW-em:

kat. mężczyzn

  1. Włodzimierz Kowalik (nagroda rower)
  2. Mariusz Sałaga (nawigacja)
  3. Wojciech Bylicki (sakwy rowerowe)

kat. kobiet

  1. Marta Piech (rower)
  2. Elżbieta Gadzała (nawigacja)
  3. Anna Kublicka (sakwy rowerowe)
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama