Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 09:37
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Janów Podlaski: O języku polskim z profesorem

Do miejscowości zawitał znamienity gość – profesor Jerzy Bralczyk. A to za sprawą niecodziennego pomysłu hotelu Zamek Janów Podlaski, który postanowił wznowić obiady czwartkowe, podobne do tych, organizowanych niegdyś przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Były też i „Gawędy przy kawie” ze znawcą języka polskiego.
Janów Podlaski: O języku polskim z profesorem

Organizowane w XVIII wieku, na wzór paryskich salonów literackich, czwartkowe obiady króla Stanisława powróciły. Tym razem nie w warszawskich Łazienkach, a na salonach hotelu Zamek Janów Podlaski.  Podczas pierwszego wydarzenia z nowego cyklu gościem był prof. Jerzy Bralczyk, wybitna postać polskiej inteligencji, znawca języka polskiego, autor wielu publikacji na temat m.in. zawiłości ojczystej mowy oraz znakomity polonista. Każdy, kto wykupił specjalny pakiet weekendowy w hotelu Zamek Janów Podlaski miał okazję spotkać się i porozmawiać podczas kameralnego spotkania z profesorem.

Dodatkowo, już dla szerszego grona zorganizowano w sobotnie popołudnie, 25 lipca, wydarzenie pod nazwą „Gawędy przy kawie”. Wtedy Jerzy Bralczyk w humorystyczny sposób opowiadał o specyfice języka polskiego. – W języku polskim mamy przede wszystkim możliwość zdrobnień, a one są po to, by móc emocjonalnie oddziaływać na rozmówcę. W restauracji jakoś lepiej powiedzieć, że zamawiam „śledzika”, „chlebek z masełkiem” i do tego „kieliszeczek wódeczki” niż poproszę „chleb z masłem, śledzia z cebulą i kielich wódki”. Są też inne charakterystyczne dla języka polskiego zagwozdki. Anglik, kiedy coś słyszy i mu się to podoba mówi „lubię to – I like it”, my Polacy jesteśmy w tej kwestii bardziej ostrożni, najpierw, kiedy coś słyszymy to nam się to „podoba”, za drugim razem też nam się „podoba”, dopiero za trzecim razem możemy stwierdzić, że „coś lubimy”. Dlatego te „lajki”, które klikamy w Internecie nazwałbym raczej w naszym przypadku „podobkami” – rozprawiał prof. Jerzy Bralczyk. Podkreślał też, że język polski dość szybko się zmienia oraz, że często jest dość trudny dla obcokrajowców. – To przez tak zwane szybolety, czy głoski jak „sz”, „cz”, które są trudne do wymówienia dla nieznających języka polskiego – wyjaśniał. Profesor opowiedział też o książkach, nad którymi obecnie pracuje, o swoich ulubionych słowach w języku polskim takich jak „źdźbło” i „dźwięk”.

Podczas dwugodzinnego spotkania nie zabrakło anegdotek oraz ciekawych przykładów z polskiej literatury. Każdy uczestnik miał możliwość zadania pytania profesorowi i rozwiania swych językowych wątpliwości oraz uzyskania podpisu z dedykacją od Jerzego Bralczyka. Spotkanie autorskie było pierwszym od wielu miesięcy wydarzeniem, w którym osobiście można było spotkać, posłuchać, wypić kawę i zjeść ciastko ze znawcą języka polskiego. A już niebawem kolejne obiady czwartkowe w janowskim zamku.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama