Biała Podlaska: Kamienica grozi zawaleniem

  • 04.08.2020, 12:54
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Kamienica grozi zawaleniem
Na miejscu niedawno wyburzonej kamienicy przy ul. Moniuszki teren został wyłożony kostką i ogrodzony. – Nie było na to naszej zgody – grzmi konserwator zabytków i zapowiada interwencję. Kilka numerów bliżej inną kamienicę opasują taśmy bezpieczeństwa. Tu właściciel nie dostał zgody na wyburzenie, wiec powiesił tabliczkę ostrzegawczą.

Oba budynki znajdują się w obszarze objętym I etapem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Biała Podlaska (teren "Centrum"). - Obowiązujący w tym rejonie plan miejscowy nakłada obowiązek uzgadniania z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków wszelkich działań budowlanych, remontowych, konserwacyjnych – informuje Gabriela Kuc – Stefaniuk, rzecznik bialskiego magistratu.

Jakiś czas temu z krajobrazu ulicy znikła jedna z kamienic. – To był budynek prywatny. Nie miał zabytkowej wartości, został postawiony po II wojnie. Jego stan był zły, groził zawaleniem, Właściciel uzyskał zgodę na rozbiórkę – przyznaje Jan Maraśkiewicz, szef bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. (...)

Niedaleko znajduje się kamienica, która została opasana taśmą, a na jej ścianie pojawiła się tablica z ostrzeżeniem, o jej złym stanie technicznym. To również nieruchomość prywatna. - Teren. na którym znajduje się kamienica o numerze 5 przy ul. Moniuszki znajduje się na terenie przeznaczonym na realizację usług komercyjnych z zakresu: handlu, gastronomii, rzemiosła nieprodukcyjnego, turystyki oraz zwartej zabudowy mieszkaniowej z usługami towarzyszącymi – wyjaśnia rzecznik Kuc – Stefaniuk. – W przypadku tej kamienicy nie wydawano pozwolenia na remont, rozbiórkę lub wykonanie innych robót.

Wzdłuż kamienicy biegnie chodnik, którym przemieszczają się pod jego ścianami przechodnie. Pytamy więc miasto, czy nie należało odgrodzić pasa wzdłuż kamienicy, tak by nikt koło niej nie przechodził? (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 4 sierpnia

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Młody
Młody 05.08.2020, 15:44
Biała Podlaska i region
bp24.pl
pulsmiasta.tv
radiobiper.info
podlasianin.com.pl
slowopodlasia.pl
tygodnikpodlaski.pl
bialskieforum.pl
kurierlubelski.pl/wiadomosci/biala-podlaska
biala.24wspolnota.pl
bialanews.pl
bialapodlaska.pl
podlasie24.pl/miasto-biala-podlaska.html
dziennikwschodni.pl/biala-podlaska
youtube.com/channel/UCao75PjQ7bX8fU7-7-zVj7w/videos
youtube.com/user/bialaTV/videos
youtube.com/user/pulsmiastaTV/videos
bialapodlaska.myoptimus.com/
Gość
Gość 05.08.2020, 10:30
Szkoda że właściciel ogrodził ten teren, trudno wyjechać/wjechać na plac Szkolny Dwór i zabrał miejsca parkingowe pod budynkiem
Osia
Osia 04.08.2020, 14:56
Kamienica nr 13 o której mowa nie była aż w tak tragicznym stanie jak inne na tej ulicy. Obecny właściciel chciał pozyskać grunt pod nową zabudowę albo ma inne pomysły zwiazane z tym miejscem ...ale zapewne musi poczekać jeszcze chwilę na rozbiórkę kamienicy znajdującej się obok -widocznej na zdjeciu. Kilka lat temu wykupione zostały obydwie kamienice, lokatorzy wysiedleni do innych lokali a obiekt zamknięty na 3spusty. Czas dobił mury całkowicie.

Pozostałe