Powiat łosicki: Chcą nam podzielić Mazowsze

  • 05.08.2020, 08:19
  • Joanna Gąska
Powiat łosicki: Chcą nam podzielić Mazowsze
O absurdzie, cynizmie, destrukcji i bezprawiu mówi marszałek Adam Struzik w kontekście planów podziału województwa mazowieckiego jakiego chce dokonać PiS. Decyzja wiązałaby się z przerwaniem kadencji radnych, co może naruszać Konstytucję, ustawę o samorządzie wojewódzkim i Europejską Kartę Samorządu Terytorialnego. Sceptyczni są również łosiczanie.

Dziennik Gazeta Prawna jako pierwszy ujawnił plany PiS związane z podziałem Mazowsza. Według doniesień medialnych rozważane są dwie wersje podziału. Wersja „miękka” zakłada wyodrębnienie z Mazowsza stołecznego obszaru metropolitalnego w skład którego wejdzie stolica i dziewięć sąsiadujących powiatów. Wersja "twarda" oznacza stworzenie odrębnego 17. województwa.

Planom stanowczo sprzeciwia się marszałek województwa Adam Struzik.

 - Podział na dwa województwa jest absurdalny, prawnie niedopuszczalny i destrukcyjny. To cyniczna próba odebrania władzy w regionie, w którym PiS-owi nie udało się wygrać wyborów samorządowych. Osłabione Mazowsze bez metropolii warszawskiej będzie zmuszone utrzymać m.in. 3/4 dróg oraz połowę szpitali i instytucji publicznych za 13 proc. dotychczasowych dochodów - mówi marszałek. 

Jedną z konsekwencji może być wstrzymanie programowania funduszy unijnych. Obecnie trwają prace nad perspektywą finansową UE 2021–2027, a Mazowsze zabiega o kilka miliardów złotych. Podział to opóźnienia, ale również realna groźba utraty pieniędzy. Przestaną obowiązywać dokumenty i ustalenia wynegocjowane z KE. Zmiana spowoduje konieczność wyrzucenia do kosza strategii i dokumentów planistycznych. Zachwiane będą także struktury odpowiadające za wdrażanie finansów unijnych. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 4 sierpnia

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ofm
ofm 05.08.2020, 09:34
Struzik w strachu, a nie powinien, no bo co ,,warszawka,, ma wspólnego z Łosicami ? Jak nie wiadomo o co chodzi ( Konstytucję ha ha ! ), to zapewne chodzi o stołek i ,,kasę,, Struzikowy stołek i kasę, które zniknią po podziale. Ja tam jestem za podziałem, niech ,,warszawka,, dajej urządza sobie różne ,,szopki,, i ,,diwadlo parady,, ...
mieszkaniec
mieszkaniec 05.08.2020, 08:42
i bardzo dobrze .czas wyrównać szansę .i oddzelić ,,warszawkę"

Pozostałe