Wisznice: Tablice z pałacu

  • 10.08.2020, 11:53
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Wisznice: Tablice z pałacu
W tym roku przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej. W czwartek 30 lipca, w Belwederze, z rąk prezydenta Andrzeja Dudy wójt gminy Wisznice Piotr Dragan, burmistrz miasta Międzyrzec Podlaski Zbigniew Kot, burmistrz Parczewa Paweł Kędracki i wójt gminy Kąkolewnica Anna Mróz odebrali tablice pamiątkowe Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

– To wielkie w naszej historii zwycięstwo nad bolszewikami oznaczało ratunek nie tylko dla Rzeczypospolitej, ale także dla Europy, a może i świata – mówił na spotkaniu prezydent. Jedna z potyczek bitwy odbyła się pod Wisznicami. Tak relacjonuje to Instytut Pamięci Narodowej: „16 sierpnia zwycięską szarżą XVI Pułk Ułanów pod dowództwem majora Ludwika Kmicica Skrzyńskiego zajął Wisznice”. Dlatego pamiątkowa tablica zawiśnie albo w sali konferencyjnej, albo na holu urzędu gminy w Wisznicach.

– Jednocześnie w porozumieniu z konserwatorem zabytków postanowiliśmy wykonać replikę tablicy w granicie i powiesić ją na pomniku w centrum w parku. Replika zostanie dostosowana kolorystycznie do pomnika – mówi wójt Dragan.

Burmistrz Parczewa otrzymał tablicę upamiętniającą kontruderzenie i zajęcie Parczewa przez wojsko polskie 15 sierpnia 1920 roku. Z kolei grupa kawalerii majora Jaworskiego, która 17 sierpnia stoczyła pod Kąkolewnicą zwycięski bój z bolszewikami, co upamiętnia tablica przekazana na ręce wójt gminy Anny Mróz. Tego samego dnia Międzyrzec Podlaski został wyzwolony przez polskie oddziały pod dowództwem majora Jaworskiego.

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe