Biała Podlaska: Park jak w czasach Radziwiłłów

  • 12.08.2020, 18:39
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Park jak w czasach Radziwiłłów
Niegdyś największa rezydencja magnacka w Wielkim Księstwie Litewskim odzyskała dawny blask. Zakończył się trwający od 2011 r. proces rewitalizacji zespołu zamkowo-parkowego należącego do bialskich Radziwiłłów. W czasie jego trwania wiele się zmieniło m.in. odtworzono część fortyfikacji i odbudowano bramę koszarską wraz z mostem i zadaszono amfiteatr.  

W ramach projektu „Rewaloryzacja i modernizacja zespołu zamkowo-parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej” przebudowano most przy głównym wjeździe na teren zespołu, położono wszędzie nową nawierzchnię pasującą do stylu, w jakim powstawała rezydencja. Wybudowano bramę i most koszarski od strony zachodniej, odtworzono fortyfikację.

Zmodernizowano amfiteatr, który zyskał nie tylko zadaszenie, ale też nowe siedziska, windę i lepszą akustykę oraz odpowiednie zaplecze potrzebne występującym artystom. Przemianę przeszły też budynki wykorzystywane przez Muzeum Południowego Podlasia. Wieża ma już windę, a wewnątrz budynków zmieniono instalację m.in. elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Zapewniono też odpowiednią wentylację i klimatyzację pomieszczeń. Założono system alarmowy i przeciwpożarowy.

Co odkryto?
- W zespole zamkowo-parkowym został wykonany szereg prac konserwatorskich we wszystkich budynkach, w tym wieżyczkach wschodniej i zachodniej, gdzie znajdują się zgrafitta czyli zdobienia unikatowe w skali kraju. Odbyła się rekonstrukcja sklepień, wnętrza zyskały nowy wystrój, zostały też wymienione pokrycia dachów, odnowione zostały też elewacje i elementy drewniane – wymienia Jan Maraśkiewicz kierownik delegatury w Białej Podlaskiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Dodaje, że w tym czasie były też prowadzone prace archeologiczne. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 11 sierpnia

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czyt
czyt 13.08.2020, 12:38
Największa na Litwie: żarty jakieś? Sami Radziwilły mieli Nieśwież, Ołyka - na dzisiejszej Białorusi jest tego mnóstwo, a na Ukrainie. I to całe, a nie marne resztki

Pozostałe