Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:18
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Biała Podlaska: Park jak w czasach Radziwiłłów

Niegdyś największa rezydencja magnacka w Wielkim Księstwie Litewskim odzyskała dawny blask. Zakończył się trwający od 2011 r. proces rewitalizacji zespołu zamkowo-parkowego należącego do bialskich Radziwiłłów. W czasie jego trwania wiele się zmieniło m.in. odtworzono część fortyfikacji i odbudowano bramę koszarską wraz z mostem i zadaszono amfiteatr.  
Biała Podlaska: Park jak w czasach Radziwiłłów

W ramach projektu „Rewaloryzacja i modernizacja zespołu zamkowo-parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej” przebudowano most przy głównym wjeździe na teren zespołu, położono wszędzie nową nawierzchnię pasującą do stylu, w jakim powstawała rezydencja. Wybudowano bramę i most koszarski od strony zachodniej, odtworzono fortyfikację.

Zmodernizowano amfiteatr, który zyskał nie tylko zadaszenie, ale też nowe siedziska, windę i lepszą akustykę oraz odpowiednie zaplecze potrzebne występującym artystom. Przemianę przeszły też budynki wykorzystywane przez Muzeum Południowego Podlasia. Wieża ma już windę, a wewnątrz budynków zmieniono instalację m.in. elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Zapewniono też odpowiednią wentylację i klimatyzację pomieszczeń. Założono system alarmowy i przeciwpożarowy.

Co odkryto?
- W zespole zamkowo-parkowym został wykonany szereg prac konserwatorskich we wszystkich budynkach, w tym wieżyczkach wschodniej i zachodniej, gdzie znajdują się zgrafitta czyli zdobienia unikatowe w skali kraju. Odbyła się rekonstrukcja sklepień, wnętrza zyskały nowy wystrój, zostały też wymienione pokrycia dachów, odnowione zostały też elewacje i elementy drewniane – wymienia Jan Maraśkiewicz kierownik delegatury w Białej Podlaskiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Dodaje, że w tym czasie były też prowadzone prace archeologiczne. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 11 sierpnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
czyt 13.08.2020 12:38
Największa na Litwie: żarty jakieś? Sami Radziwilły mieli Nieśwież, Ołyka - na dzisiejszej Białorusi jest tego mnóstwo, a na Ukrainie. I to całe, a nie marne resztki

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama