Region: Kto chce województwa bialsko-siedleckiego?

  • 13.08.2020, 09:29
  • Joanna Danielewicz
Region: Kto chce województwa bialsko-siedleckiego?
W internecie pojawiła się petycja do premiera Mateusza Morawieckiego, w której Bialscy Bezpartyjny Samorządowcy proponują utworzenie województwa bialsko-siedleckiego. Miałoby się składać z siedmiu powiatów i zdaniem sygnatariuszy, dać regionowi szansę na lepsze pozyskiwanie unijnych funduszy?

Impulsem dla petycji stały się zapowiedzi rządu o możliwości podziału województwa mazowieckiego, z którego wyłączonoby aglomerację warszawską. BBS idą więc za ciosem i przedstawiają swój pomysł na nowy podział administracyjny.

„Województwo bialsko-siedleckie powinno zostać utworzone ze wschodnich powiatów województwa mazowieckiego i północnych powiatów województwa lubelskiego. Są to jedne z najbiedniejszych powiatów w województwie mazowieckim i lubelskim, do których nadal trafia zbyt mało środków finansowych z obecnych urzędów marszałkowskich. Skutkuje to tym, że prowincjonalne ośrodki, zamiast nadrabiać wieloletnie zaległości, tracą dystans do dużo szybciej rozwijających się obszarów położonych w sąsiedztwie miast wojewódzkich.” - argumentują autorzy petycji i twierdzą, że środki unijne przekazywane biedniejszym regionom, choćby w ramach programu „Polska Wschodnia”, są w większości wsparciem dla rozwoju stolic województw i ich najbliższego otoczenia. (...)

Dużo niewiadomych
Do pomysłu nie jest przekonany były marszałek województwa lubelskiego, Sławomir Sosnowski.

- Nie potrafiłbym zająć dziś jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Tu potrzeba wnikliwego zbadania sprawy – mówi Sosnowski. - Jakie są gwarancje, że samorządy nowego województwa miałyby łatwiejszy dostęp do funduszy z UE? W obecnej perspektywie finansowej województwu lubelskiemu przypadło w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego do zagospodarowania 2,2 mld euro. To jedna z większych transz przyznawanych dla województw. Pytanie, ile otrzymałoby nowe województwo? Poza tym rodzą się pytania techniczne. Które z miast miałoby być stolicą takiego samorządu, Biała czy Siedlce?

Co do zasady podziału administracyjnego na mniejsze jednostki wojewódzkie, z pomysłem zgadza się natomiast Przemysław Litwiniuk, radny sejmiku województwa.

- PSL jako jedyne ugrupowanie, gdy podejmowano decyzję o utworzeniu 16 województw, był przeciw. Podział na mniejsze województwa jest po prostu korzystniejszy dla samorządów. W obecnym stanie rzeczy, patrząc na województwo lubelskie, Lublin bierze nieproporcjonalnie większą część funduszy unijnych, niż wynikałoby to z algorytmu – mówi Przemysław Litwiniuk.

(...)

Zlepienie nowego województwa z północnej części województwa lubelskiego i wschodniej mazowieckiego w terenie też nie budzi na razie wielkiego zainteresowania. Przewodnicząca rady miasta i gminy Łosice informacją jest zdziwiona.

- Obecnie przyglądamy się z niepokojem sytuacji związanej z pomysłem wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego. Nie ma żadnej dyskusji wśród samorządów o przejściu do jeszcze innego województwa. Tu wśród mieszkańców powiatu w większości panuje przekonanie, że w województwie mazowieckim jest nam dobrze – mówi Ewa Hornowska, chociaż warunkiem tego dobrostanu, jest jak mówi, utrzymanie Warszawy w obrębie województwa. 

(...)

Problemy z asymilacją w nowych ramach administracyjnych mogłyby mieć również powiaty, które obecnie są sąsiadami i należą do jednego województwa. Wątpliwości co do zadowolenia z przynależności do Siedlec i Białej Podlaskiej z dużym prawdopodobieństwem miałby Radzyń Podlaski.

- Nam zawsze było bliżej do Lublina – mówi Andrzej Kotyła, przewodniczący rady miasta w Radzyniu Podlaskim w czasie, gdy miasto leżało w granicach administracyjnych województwa bialskopodlaskiego (od 1999 r.). - Pamiętam, że w tamtym czasie pielęgnowaliśmy tęsknotę za Lublinem.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 11 sierpnia

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sss
sss 13.08.2020, 12:45
Południowo-podlaskie - nazwa bardziej adekwatna do regoinu

Pozostałe