Powiat parczewski: W kraju dopiero na 775 miejscu 

  • 15.08.2020, 10:27
  • Tomasz Wachulski
Powiat parczewski: W kraju dopiero na 775 miejscu 
Najzamożniejsza z naszych gmin wiejskich Milanów sklasyfikowana jest dopiero w ósmej setce rankingu. Pozostałe samorządy są bardzo daleko. Miasto i powiat nieco poprawiły swoje miejsca w zestawieniach.

Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota opublikowało ranking zamożności mieszkańców za 2019 rok. Opracowano go na podstawie tych samych zasad, jak w ubiegłym roku. Pominięto dotacje celowe, aby nie zaburzyły rzeczywistych wpływów do budżetu. Ponadto odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą. W ogólnym rozliczeniu uwzględniono również straty, jakie samorządy ponoszą w związku ze zmniejszeniem stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych.

Jak prezentują się nasze samorządy? Starostwo powiatowe w Parczewie awansowało na 269 miejsce z 272 (na 314 powiatów). Wskaźnik zamożności w przeliczeniu na mieszkańca wynosi zaledwie 672,05 zł i jest prawie o połowę niższy od tego, jaki mają powiaty z czołówki rankingu. Parczew w gronie 267 miast powiatowych zajmuje 208 lokatę. Jest to awans z 231 miejsca. Z zestawienia wynika, że wskaźnik zamożności na jednego mieszkańca wynosi tu 2.992,09 zł.

Wśród gmin wiejskich, podobnie jak przed rokiem najwyżej plasuje się Milanów. Tyle tylko, że po ogromnym awansie w ubiegłym roku teraz zanotował równie duży spadek. Z 383 pozycji przesunął się na 775 miejsce ze wskaźnikiem zamożności na poziomie 3.190,14 zł na mieszkańca. - Żaden ranking do końca nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji. Nie mniej jednak cieszy fakt, że w naszym powiecie jesteśmy liderem wśród gmin i plasujemy się na dobrym miejscu w zestawieniu - mówi wójt Paweł Krępski. Dochody gminy są stabilne, wsparcie społeczne z budżetu państwa też na przyzwoitym poziomie. Nie bez znaczenia jest też właściwe zarządzanie.  (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 11 sierpnia

Tomasz Wachulski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe