Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 19:41
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Śladami Podlaskich Rodów: Mąż stanu - hrabia Ignacy Potocki

Hrabia Ignacy Potocki uważany jest za współtwórcę Konstytucji 3 maja, która prawdopodobnie powstała w radzyńskim pałacu jego brata, Kajetana Potockiego. W ten sposób reformatorzy chcieli uniknąć ujawnienia treści ustawy rządowej rosyjskim szpiegom, których nie brakowało w Warszawie. Ignacy był też jednym z przywódców insurekcji kościuszkowskiej, marszałkiem wielkim litewskim oraz działaczem na rzecz rozwoju edukacji w Rzeczpospolitej.
Śladami Podlaskich Rodów: Mąż stanu - hrabia Ignacy Potocki

Ignacy Potocki przyszedł na świat 28 lutego 1750 r. w rodowej siedzibie Eustachego i Marii Potockich w Radzyniu Podlaskim. Miał siedmioro rodzeństwa, sześciu braci i siostrę. Kiedy miał osiemnaście lat zmarli jego rodzice. Najpierw matka, a później zrozpaczony śmiercią ukochanej małżonki ojciec. Potoccy dbali o staranne wykształcenie swoich dzieci i wszystkich synów posłali do Collegium Nobilium w Warszawie. Była to szkoła prowadzona przez zakon pijarów. Obydwoje uważali, iż Ignacy zostanie księdzem i zabiegali by tak się stało. Z tego powodu, jeszcze za życia Eustachego i Marii, Ignacy wyjechał do Rzymu by tam studiować w Kolegium Nazaretańskim m.in. filozofię, prawo i teologię.

W tragicznym dla Ignacego i jego rodzeństwa roku - 1768 r. opiekę nad nimi przejęła Katarzyna z Potockich Kossakowska. W przeciwieństwie do rodziców młodych Potockich, ciotka uznała, iż Ignacy powinien się ożenić, więc nakazała mu zakończenie nauki. By mógł ukoić żal po stracie bliskich pozwoliła by przez następne lata zwiedzał Włochy, Francję i Niemcy. Nie był osamotniony w podróży, czuwał nad nim nauczyciel Grzegorz Piramowicz, który miał pozostać jego doradcą przez większość życia. Kiedy Ignacy wrócił do Polski ciotka zaaranżowała jego małżeństwo z Elżbietą z Lubomirskich, w porozumieniu z pozostałą częścią rodziny Potockich. W ten sposób wprowadziła go do obozu Czartoryskich i Poniatowskich. Elżbieta była wnuczką Michała Czartoryskiego, wielkiego kanclerza litewskiego, którego uznawano za głowę rodu i osobę podejmującą najważniejsze decyzje. Uroczystość zaślubin była pełna przepychu i zgromadziła licznie magnatów i szlachtę. Miała miejsce 27 grudnia w Warszawie.

Śmierć Gertrudy
W rodzinie Potockich 13 grudnia 1771 r. doszło do tragedii. Gertruda z Komorowskich żona Szczęsnego Potockiego, kuzyna Ignacego została zamordowana. Gertrudę i Szczęsnego połączył płomienny romans, czego owocem była ciąża Gertrudy. Z tego powodu Szczęsny postanowił pojąć ją za żonę. Ze względu na sprzeciw rodziców Franciszka i Anny Potockich doszło do potajemnej ceremonii ślubnej, którą zaaranżowali Komorowscy chcąc aby ich córka uniknęła hańby. Franciszek Salezy jako jeden z najzamożniejszych arystokratów planował dla swego potomka małżeństwo z równie bogatą i pochodzącą z wpływowej rodziny panną. Pogrzebanie jego planów przez syna rozwścieczyło go do tego stopnia, iż nie zawahał się zamordować młodej dziewczyny w ciąży. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 11 sierpnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama