Radzyń Podlaski: Nie ma Wersalu, a miasto zarasta

  • 18.08.2020, 16:16
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Nie ma Wersalu, a miasto zarasta
Jeszcze nie tak dawno miejski park przy pałacu miał odzyskać zabytkowy blask w stylu wersalskim. Miasto nie skorzystało jednak z funduszy na rewitalizację. Dziś rani pytają, czemu jedyny park w mieście jest tak zaniedbany, a miasto zarasta.

W 2018 roku miast pozyskało 1 mln 2 tys. zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na modernizację przestrzeni parkowej przy pałacu Potockich. Wartość projektu wyliczono na 1 mln 954 tys. zł. Dodatkowo 157 tys. 325 zł pochodzić miało z budżetu państwa, a 794 tys. 554 zł z budżetu miasta.

(...)

Park w nieładzie
Miasto odstąpiło od realizacji planu, do którego wcześniej dążyło bardzo ambitnie. Warto przypomnieć, że nabór do pierwszego konkursu na dotację realizowany był na początku 2016 roku. Wówczas wniosek miasta nie przeszedł etapu oceny formalnej. Miasto wniosło protest, którego nie uznano. Później sprawa znalazła się w sądzie. Ostateczny wyrok zapadł wiosną 2017 roku w NSA. Był korzystny dla miasta. Jednak w tym momencie nie było już to istotne, bo kilka miesięcy wcześniej Urząd Marszałkowski unieważnił cały konkurs i w lipcu 2017 rozpisał nowy. Miasto wystartowało w nim z sukcesem. Inwestycja miała zostać sfinalizowany do końca 2019 roku. Burmistrz już w e wrześniu przyznał. Ze miasto od modernizacji parku odstępuje. - Zapadła decyzja o wycofaniu się z dotacji. W rozmowie z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim otrzymaliśmy zapewnienie, że w nowej perspektywie finansowej będą pieniądze na dziedzictwo kultury, więc będzie można pieniądze na park pozyskać. Poza tym, jak to ludzie mówią – najpierw buduje się dom, potem organizuje ogród – skwitował burmistrz. - My z takiego założenia wychodzimy. (...)

Natura bierze górę
Okazuje się, że nie tylko park potrzebuje odświeżenia.

- Radzyń jest zarośnięty – mówi radna Lecyk. - Przy ul. Parkowej trawa sięga kolan, stawy przy pałacu są zarośnięte. Proszę wybaczyć, ale to jest wizerunek miasta. Miejsce najczęściej odwiedzane w czasie wakacji przez turystów – przypomina radna.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 18 sierpnia

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ktoś
Ktoś 19.08.2020, 20:45
Przecież to tylko daje plusy więcej roślin więcej zwierząt i reszty natury.
Mieszkaniec Radzyńia
Mieszkaniec Radzyńia 19.08.2020, 17:39
Najgorszy burmistrz w istnieniu Radzyńia, dba o rodzinny interes
666
666 19.08.2020, 12:06
Ostatnia hipotetycznie przyznana dotacja na rewitalizację pałacu i jego okolic w kwocie 21 mln zł, też zapewnie nigdy do Radzynia nie dotrze. Wkład własny niezbędby przy takiej kwocie dotavji, to okoĺo 7-8 mln, co jest kwotą z kosmosu dla miasta. Miasto na razie milczy, rzadne procedury przetargowe nie ruszyły i raczej nigdy nie ruszą.
Ja sam
Ja sam 19.08.2020, 09:35
Nie tylko stawy zarastają ale i chodniki przy parku tez niedługo zgina pod zielenia

Pozostałe