Łosice: Uwaga kierowcy! Ruszają wielkie inwestycje drogowe

  • 19.08.2020, 14:53
  • Joanna Gąska
Łosice: Uwaga kierowcy! Ruszają wielkie inwestycje drogowe
Niemal równocześnie ruszają dwie duże inwestycje drogowe w mieście. Pierwsza dotyczy remontu i przebudowy drogi wojewódzkiej nr 698  i usytuowanego na niej mostu na rzece Toczna. Druga związana jest z budową nowego mostu w ciągu ulicy Myśliwskiej i drogi gminnej w kierunku na Parcele. Mieszkańcy oraz przyjezdni muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Internet rozgrzała dyskusja.

Od lat zabiegano o inwestycję na drodze wojewódzkiej nr 698 , teraz zostanie zrealizowana w ramach współpracy Polska-Białoruś-Ukraina. Na modernizację przeznaczono aż 29,5 mln zł. W projekcie przewidziano przebudowę drogi wojewódzkiej wraz z rozbudową skrzyżowań ulicy Piłsudskiego z ulicą 11 Listopada oraz ulicą Narutowicza, a także budowę świateł drogowych i kapitalny remont mostu. Początek prac zaczął się od tego tygodnia.

Jedna przeprawa w remoncie, druga w budowie
Niemal równolegle rusza też druga, długo wyczekiwana inwestycja związana z budową alternatywnej przeprawy przez rzekę Toczna. Samorząd Mazowsza przyznał na ten cel ponad 3,4 mln zł dotacji w ramach instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa. Koszt całkowity budowy miał wynieść 5,7 mln zł, jednak oferta wykonawcy, który wygrał przetarg była o prawie milion niższa niż przewidywana i wyniosła 4 370 425 zł (brutto). Termin końcowy realizacji inwestycji zaplanowano na 12.08.2021 r. Już podpisano w tej sprawie stosowne umowy z wykonawcą zadania.

Starania o budowę nowego mostu zaczęto już w 2017 r., wtedy uzyskano zgody od właścicieli nieruchomości położonych w miejscu planowanej inwestycji i przystąpiono do opracowania dokumentacji i wszystkich niezbędnych pozwoleń. Prace te zakończono w październiku 2018 r., co pozwoliło złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

- W tym czasie okazało się, że zmieniło się podejście w interpretacji prawnej inwestycji, co spowodowało konieczność uzyskania decyzji środowiskowej od RDOŚ w Warszawie. I tu zaczęły się schody… Na wydanie decyzji czekaliśmy ponad rok. Szczęśliwie prawo środowiskowe ponownie uległo zmianie. Tym razem na naszą korzyść, gdyby nie to, może nadal czekalibyśmy na wydanie decyzji przez RDOŚ w Warszawie. Dzięki tej zmianie w lutym 2020 r mieliśmy kompletne pozwolenie na budowę. Natomiast w maju 2020 otrzymaliśmy pozytywną decyzję o przyznaniu dofinansowania naszego projektu przez Zarząd i Marszałka Województwa Mazowieckiego - w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego w wysokości 60% wartości inwestycji. W czerwcu 2020 podpisaliśmy umowę o dofinansowanie i w tym samym miesiącu ogłoszony został przetarg – wyjaśnia burmistrz Mariusz Kucewicz.

(...)

Obawy i nadzieje
Inwestycje mimo, że bardzo potrzebne budzą ogromne emocje, bowiem wiązać się będzie z utrudnieniami w ruchu i czasową zmianą jego w organizacji. Na wieść o planowanych pracach internauci zaczęli wyrażać swoje niezadowolenie w mediach społecznościowych. "Ale będzie armagedon i korki, zostaje rower" – napisała pani Edyta pod postem dotyczącym planowanych prac. "Litości!!!! Dojazd do 19 przez Dębinkę a zimą albo po jesiennych deszczach to helikopterem...., ciekawe kto będzie płacił za uszkodzenia lakieru lub szyb po takim przejeździe?" – dopytywała pani Agnieszka.

Dyskusja związana z tą inwestycją jest bardzo gorąca, jednak duża część mieszkańców uważa, że decyzja o realizacji projektu jest trafna. "Nie będzie tak strasznie a most potrzebuje remontu" – napisała pani Agata. "Nie z takimi problemami dawaliśmy radę, tak będzie i z tym..." – wtórował jej pan Waldemar. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 18 sierpnia

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe