Edukacja: Uczniowie wracają do szkół. Co ich czeka?

  • 26.08.2020, 10:13
  • Paulina Chodyka
Edukacja: Uczniowie wracają do szkół. Co ich czeka?
W przyszłym tygodniu rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Pracowników oświaty oraz uczniów będzie obowiązywał szereg zaleceń sanitarnych, związanych z wciąż obowiązującym w naszym kraju stanem epidemii. Władze Białej Podlaskiej także wyszczególniły zasady, według których mają pracować miejskie placówki. W szkołach ponadpodstawowych będzie obowiązywało m.in. nauczanie hybrydowe. To oznacza, że uczniowie będą uczyć się raz w trybie stacjonarnym, a raz zdalnym. Przynajmniej we wrześniu.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że uczniowie 1 września wracają do nauki w trybie stacjonarnym.

Częste mycie rąk, dezynfekcja pomieszczeń

Przedstawił jednak szereg zasad sanitarnych opracowanych wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia oraz Główną Inspekcję Sanitarną, według których muszą pracować placówki oświatowe. I tak, do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji górnych dróg oddechowych oraz gdy jego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły muszą dezynfekować ręce. W miarę możliwości należy też ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum. Obowiązywać mają też ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Pomieszczenia muszą być dezynfekowane i wietrzone. (...)

Nie dla edukacji zdalnej

Rodzice oraz nauczyciele z powiatu bialskiego, obawiając się powrotu do edukacji zdalnej, zbierali podpisy pod petycją do wojewody lubelskiego Lecha Sprawki. „Wszystkie dzieci, zarówno młodsze, jak i nastoletnie doświadczyły już wielogodzinnej nauki przed komputerem, braku niezbędnego kontaktu z rówieśnikami, apatii, znużenia psychofizycznego, a nawet depresji. Dzieci były pozbawione bezpośredniej pomocy specjalistów tj. logopedów, psychologów, pedagogów i innych terapeutów. Pomimo wielu starań i działań ze strony szkół, nauczycieli i wychowawców duża liczba dzieci była wykluczona ze zdalnej edukacji z powodu braku odpowiedniego sprzętu, internetu (zasięgu), a także indywidualnego kontaktu z nauczycielem. Panie Wojewodo, prosimy pamiętać o dużej liczbie uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, którym niezbędny jest kontakt z nauczycielem, czego nie zastąpi jakakolwiek metoda pracy zdalnej.” – argumentowali w petycji. (...)

Maseczki i tryb hybrydowy

Władze Białej Podlaskiej, w piątek 21 sierpnia, poinformowały o szczegółowych wytycznych, jakie będą obowiązywać w miejskich szkołach. Przypomnijmy, że miasto wciąż znajduje się w żółtej strefie, w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem wśród mieszkańców. - Przygotowujemy nasze szkoły i przedszkola na przyjęcie uczniów 1 września. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom, rodzicom i pracownikom placówek oświaty. (…) Ustaliliśmy dodatkowe rekomendacje, mające na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa – poinformował ratusz.

I tak, w szkołach podstawowych do końca września maksymalne zróżnicowane mają być godziny rozpoczynania lekcji przez poszczególne klasy, by zminimalizować bezpośredni kontakt między uczniami. Stosownie do warunków lokalowych i kadrowych zostaną utworzone dwie lub trzy świetlice w każdej szkole. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 25 sierpnia

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe