Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 marca 2024 09:03
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Powiat bialski: Terespol upamiętni generała. Kodeń uczcił pisarkę

W Kodniu rondo przy ul. Polnej w ostatnim czasie zyskało nazwę. Po długich negocjacjach uzgodniono, iż będzie nosić imię Zofii Kossak. Pisarki, która swą książką „Błogosławiona wina” rozsławiła miejscowość i sanktuarium, w którym znajduje się słynący cudami obraz będący tematem jej powieści. Z kolei w Terespolu, 13 września skwer  w centrum miasta i w pobliżu Galerii Smaków otrzyma imię gen. Franciszka Krajowskiego. W czasie uroczystości zostaną też odsłonięte tablica pamiątkowa jemu poświęcona oraz pomnik generała.
Powiat bialski: Terespol upamiętni generała. Kodeń uczcił pisarkę

- Rondo jest częścią większej inwestycji, ukończonej w 2015 r. W jej ramach została wykonana też ul. Polna, w standardzie drogi wojewódzkiej. Inwestycja była bardzo ważna dla miejscowości, gdyż dzięki niej poprawiło się bezpieczeństwo. Znajduje się również przy niej trzykilometrowa ścieżka rowerowa, która jest dobrze oświetlona. Koszt przedsięwzięcia to 7 mln 200 tys. zł, z czego 3 mln zł stanowiło dofinansowanie – informuje wójt Jerzy Troć.  (...)

Natomiast w Terespolu skwer w centrum miasta nową nazwę zyska 13 września. Uroczystości rozpocznie eucharystia o godz. 12 w kościele pw. Św. Trójcy, następnie nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej gen. Franciszkowi Krajowskiemu, wmurowanej w ścianę świątyni. Po przemarszu kompanii honorowej z pocztem sztandarowym 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz orkiestry wojskowej z Siedlec, zaplanowane jest na skwerze odsłonięcie pomnika gen. Franciszka Krajowskiego. - Franciszek Krajowski urodził się w 1861 r. i z pochodzenia był Czechem, ale później otrzymał obywatelstwo polskie. Był generałem Dywizji Wojska Polskiego i twórcą Dywizji Zmechanizowanej. Brał udział w bitwie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari. Przez wiele lat mieszkał w Terespolu, tutaj też zmarł w 1932 r. To postać wyjątkowa, warta upamiętnienia – mówi burmistrz Jacek Danieluk. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 25 sierpnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama