Łosice: Młodzi tropiciele baśni

  • 05.09.2020, 16:25
  • Joanna Gąska
Łosice: Młodzi tropiciele baśni Łukasz A. Wawryniuk
W ramach projektu "Książka - Twój - Nasz Przyjaciel", które dofinansował minister kultury i dziedzictwa narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Promocja Czytelnictwa odbyły się w mieście dwie gry terenowe. 

Śladami baśni podążali mali literaccy poszukiwacze, którzy na swej drodze znaleźli min. park miejski, pomniki i wyjątkowe instytucje.

- Na podstawie treści baśni ułożyliśmy zagadki, które zostały ukryte w różnych miejscach na terenie miasta. Oczywiście były to zagadki dotyczące książek. Poprawna odpowiedź na ukryte pytanie pozwalała zdobyć podpowiedź wskazującą kolejne miejsce na mapie miasta i następne pytanie oraz podpowiedź – wyjaśnia pomysłodawca gry terenowej, Łukasz A. Wawryniuk, kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Łosicach. 

Grupa młodych poszukiwaczy literackich odwiedziła między innymi park miejski, pomniki, stary kościółek, Łosickie Centrum Informacji, gabinet burmistrza i księgarnię "Dom Książki". Dzieci dowiedziały się też gdzie znajduje się szkoła muzyczna, cmentarz żydowski, sądowy wydział ksiąg wieczystych oraz gdzie mieścił się stary szpital i dawna siedziba M-GBP.

- Wszystkie poprawne odpowiedzi prowadziły do skarbca. Podczas pierwszej gry była nim nasza biblioteka zaś podczas drugiej gry Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. W skarbcu czekały na dzieci książki i inne nagrody – dodaje Łukasz A. Wawryniuk.

Gry terenowe "Śladami baśni przez Łosice" oprócz promocji czytelnictwa miały na celu także uczenie współpracy w grupie, uważnego słuchania, myślenia analitycznego, bezpiecznego i kulturalnego poruszania się po mieście i w miejscach publicznych. Dzieci zdobywały umiejętność podejmowania decyzji, skojarzeń, rozwijały wyobraźnię i integrowały się. Gry były też doskonałą okazją do bliższego poznania miasta, jego zabytków, ważnych miejsc oraz historii.

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe