Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 09:46
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Czy rozwód kościelny dostają obie strony?

Rozwód kościelny jest o tyle skomplikowaną sprawą, że nic dziwnego, że pojawia się wokół niego wiele wątpliwych kwestii. Adwokaci kościelni wielokrotnie spotykają się z pytaniami, jak można go uzyskać, jak wygląda procedura, ile to trwa czy też, ile kosztuje rozwód. To jednak niejedyne kwestie pojawiające się na spotkaniach w kancelariach kanonicznych. To, czy obie strony dostają rozwód kościelny, jest kolejną, która nurtuje małżonków chcących doprowadzić do unieważnienia małżeństwa.
Czy rozwód kościelny dostają obie strony?

Właściwe nazewnictwo – stwierdzenie nieważności małżeństwa

Praktycznie w każdej kancelarii prawa kanonicznego, do której uda się para zainteresowana rozwodem kościelnym, usłyszy ona, że… jest to niemożliwe. Przyczyna jest prosta – prawo kanoniczne nie przewiduje czegoś takiego jak unieważnienie zawartego małżeństwa pomiędzy dwoma ochrzczonymi osobami. Nie ma więc mowy o rozwodzie kościelnym – można jednak postarać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa, czyli wykazanie, że od początku nie zostało one zawarte w sposób ważny, więc tak naprawdę nigdy nie obowiązywało. Jak można sobie wyobrazić, procedura jest dość skomplikowana i bywa długa, ale dobry adwokat kościelny poradzi sobie ze wszystkimi kwestiami, które pojawią się na jej drodze. Po wyjaśnieniu sobie formalnych wymagań odnośnie do właściwego nazewnictwa pozostaje ustalenie pozostałych kwestii, czyli wskazania powodów, dla których ma dojść do tzw. rozwodu kościelnego oraz odpowiedzi na nurtujące małżonków pytania.

Czy obie strony dostają rozwód kościelny?

Może się to wydawać oczywistą kwestią, jednak adwokaci kościelni często spotykają się z tym właśnie pytaniem. Wątpliwości często wynikają z podanych przyczyn, które są podstawą do unieważnienia ślubu kościelnego. Małżonkowie nie są pewni co do tego, czy stwierdzenie nieważności małżeństwa będzie dotyczyło ich obojga, czy tylko jednej strony – tej osoby, której nie dotyczy bezpośrednio wskazany powód. Jak wyjaśniają adwokaci reprezentujący kancelarię kanoniczną, wyrok stwierdzający nieważność ma odniesienie do obu stron. Nie ma możliwości, by zaistniała taka sytuacja, w której jedna osoba nadal pozostawałaby w ważnym związku małżeńskim, a druga była wolna. Potocznie zwane unieważnienie małżeństwa dotyczy więc zarówno żony, jak i męża, wskazując, że w istocie nigdy nimi nie byli, czyli że małżeństwo nie zostało ważnie zawarte. W kancelarii prawa kanonicznego można uzyskać szczegółowe informacje na ten temat, zasięgając porady oraz zlecając reprezentowanie w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.

Porady może udzielić: https://www.adwokat-koscielny.com.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Arletta Bolesta 24.10.2020 08:05
Zapraszam zatem i ja na swoją internetową stronę: https://rozwody-koscielne.eu/ dr Arletta Bolesta adwokat kościelny [email protected]

Adwokat kościelny Poczmański 17.10.2020 16:59
Zapraszam na stronę https://www.kancelaria-kanoniczna.com

Michał Poczmański adwokat kościelny 17.10.2020 16:49
Zapraszam na stronę o stwierdzeniu nieważności małżeństwa: https://www.kancelaria-kanoniczna.com

Arletta Bolesta 19.09.2020 12:03
Nie tyle rozwód co uznanie nieważności. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny [email protected]

czyt 11.09.2020 18:12
Kościół nie daje ślubów, a tym bardziej rozwodów. Unieważnienie zdarza się, ale to sa indywiduallne kwestie pokaleczonych ludzi.

Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama