POWIAT RADZYŃSKI: Zawalczą o pieniądze z programu Kolej Plus

  • 11.09.2020, 13:05
  • Joanna Danielewicz
POWIAT RADZYŃSKI: Zawalczą o pieniądze z programu Kolej Plus
PKP PLK poinformowało o zakończeniu naboru wniosków do tegorocznego programu Kolej Plus. Z tereny całego kraju wpłynęło 71 wniosków od samorządów na łączna kwotę 25 mld zł. Wśród nich jest również wniosek dotyczący linii kolejowej przebiegającej przez powiat radzyński.

Pomysł lokalnych samorządów na przywrócenie świetności linii 30 z założenia idzie dużo dalej. W marcu tego roku samorządowcy regionu m.in. z powiatów bialskiego, radzyńskiego, łukowskiego, parczewskiego zorganizowali w Radzyniu Podlaskim konferencję o kolei, na której z przedstawicielami PKP rozmawiali o kompleksowej modernizacji linii 30 i stworzeniu  linii 631. Kolejarze sygnalizowali jednak, że termin w jakim samorządy chcą realizacji inwestycji (do 2025 roku), jest niemożliwy. Tadeusz Subotnik, dyrektor biura strategii PKP PLK mówił wówczas: – Proces inwestycyjny na kolei nie dzieje się z dnia na dzień. Jest wielowymiarowy i proces ten liczy się na 7-8 lat. Należy stworzyć studium wykonalności, trasowanie, dokumentację projektową i przeprowadzić prace budowlane. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę dostępność środków finansowych. Linia 30 znalazła się w koncepcjach projektów regionalnych i ponadregionalnych na lata 2021 – 2027.
 

Poinformował wówczas, że w najbliższych tygodniach uruchomiony też zostanie nabór wniosków do programu Kolej Plus, której celem jest skomunikowanie mniejszych miejscowości z większymi trasami kolejowymi. – Tego programu nie da się zastosować do modernizacji linii 30 i budowy linii 631 – ripostował Józef Kowalczyk, szef Stowarzyszenia Ekspertów i Menadżerów Transportu Kolejowego. – W ramach  Kolej Plus można realizować mniejsze tematy, jak choćby elektryfikacja linii 30. Z czasem okazało się, że lepiej skorzystać z dostępnych środków i modernizować linię krok po kroku. Marszałek województwa lubelskiego zaproponował przystąpienie do programu Kolej Plus i złożenie wniosku na dofinansowanie elektryfikacji linii 30. Urząd marszałkowski został liderem projektu, a przyłączyły się do niego wszystkie gminy powiatu radzyńskiego. - Ten wniosek nie wypełnia naszych oczekiwań, co do funkcjonowania tej linii, bo mówiliśmy o dwóch torach, o szynobusie i nie odpuścimy. Ale dziś widzimy również, że ta inwestycja wymaga etapowania – mówi starosta radzyński, Szczepan Niebrzegowski. Zrozumienie wykazały również inne samorządy powiatu i poparły zabiegi marszałka w kwestii pozyskania państwowych  funduszy na elektryfikacje. - To jedna z tych spraw, które nas łączą. Ta linia, jeśli będzie w w pełni sprawna odciąży nam ruch drogowy na trasach DK 19 i 63. Dla naszego powiatu poprawa komunikacji jest rzeczą priorytetową – dodaje starosta.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 8 września

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe