Gmina Drelów: Drelowskie święto plonów

  • 14.09.2020, 09:39
  • Anna Ostapiuk
Gmina Drelów: Drelowskie święto plonów
Rolnicy z gminy Drelów podziękowali za tegoroczne plony i prosili o błogosławieństwo podczas uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji ich rodzin.

Uroczystą mszę świętą w intencji rolników z gminy Drelów i ich rodzin odprawił 6 września proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP ks. kan. Wiesław Mańczyna.  Homilię wygłosił ks. kan. dr Paweł Kindracki, który przedstawił krótki zarys historii dożynek i związane z nimi tradycje i obyczaje kultywowane po dziś dzień przez polskich rolników.

Do ołtarza pańskiego przyniesiono tradycyjny chleb dożynkowy i dary z gminnych pól. Delegacja wsi Łózki pod przewodnictwem sołtysa Henryka Kozłowca przekazała na ręce kapłanów bochen pachnącego chleba i kosz bogaty w tegoroczne płody ziemi. Ofiarowano także łózecki sękacz przygotowany przez państwo Janinę i Zbigniewa Smoter.

Nie zabrakło również poświęcenia wieńców dożynkowych, które zgromadzeni wierni mogli podziwiać na placu przykościelnym. Wieńce przygotowało sześć sołectw gminy Drelów, biorąc wcześniej udział w ogłoszonym przez Gminne Centrum Kultury w Drelowie konkursie dożynkowym. Uwieńczeniem wspólnego święta plonów była procesja wokół kościoła parafialnego. Skrócona formuła dożynek gminnych to wynik procedur zachowawczych związanych z epidemią Covid-19.

Anna Ostapiuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe