Biała Podlaska: Już nie chcą dzielić żłobków

  • 15.09.2020, 13:41
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Już nie chcą dzielić żłobków
W ubiegłym roku pomysł władz Białej Podlaskiej na rozdzielenie Zespołu Żłobków Miejskich na dwie odrębne placówki wywołał prawdziwą burzę. Uchwała, która miała dać zielone światło dla tego przedsięwzięcia została jednak uchylona przez wojewodę. Dziś o podziale, który miał być lepszy dla funkcjonowania placówek, nikt już nie mówi. Jedyna zmiana, jaką przeprowadzono, to zmiana dyrektora.

„Likwidując Zespół Żłobków Miejskich pracodawca będzie miał możliwość lepszej organizacji pracy, skoordynowanej, uporządkowanej decyzyjności, efektywnego wykorzystania zasobów ludzkich. Dyrektor będzie miał bezpośredni nadzór i kontrolę nad warunkami i jakością świadczonej opieki w żłobku.” – argumentowano w uchwale z 25 listopada 2019 roku, przyjętej większością głosów w radzie.

Prezydent Michał Litwiniuk, wskazując wówczas na utrudnienia wynikające z obecnego stanu rzeczy, pisał o odległości dzielącej dwie placówki, o tworzeniu przyjaznej i dobrej atmosfery w mniejszych placówkach, oraz budowaniu dobrej atmosfery pracy. Rozdzielenie placówek, zgodnie z zapisami w uzasadnieniu uchwały o likwidacji Zespołu Żłobków miało wpływać na doskonalenie standardów opieki, kreowanie pozytywnego wizerunku jednostek.

Uchwała przyjęta przez radę miasta, została uchylona przez wojewodę. Wówczas w uzasadnieniu wojewoda argumentował tę decyzję brakiem opinii rady rodziców, o którą miasto nie wystąpiło, decydując o rozdzieleniu instytucji: „(…) obowiązkiem podmiotu prowadzącego żłobek było wystąpienie do Rady Rodziców Zespołu Żłobków Miejskich w Białej Podlaskiej o zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie likwidacji (…). Uprawnieniu Rady Rodziców do wyrażania opinii w sprawach organizacyjnych żłobka odpowiada bowiem obowiązek wystąpienia przez podmiot prowadzący żłobek o taką opinię. Ten wymóg nie został spełniony. (…). Trudno sobie wyobrazić „sprawę organizacyjną żłobka” o wyższej randze niż kwestia jego likwidacji”. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 września

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe