Terespol: Generał Franciszek Krajowski bohaterem Terespola

  • 15.09.2020, 18:56
  • Anna Chodyka
Terespol: Generał Franciszek Krajowski bohaterem Terespola
Strzały z armaty, walki na bagnety, starcie polskich żołnierzy z bolszewikami. To wszystko mogli podziwiać pasjonaci historii w Terespolu. 12 września odtworzono bitwę, która rozegrała się w 1920 r.  Z kolei 13 września odsłonięto tablicę i pomnik poświęcone gen. Franciszkowi Krajowskiemu. Na uroczystość przybyła wnuczka zasłużonego generała - Wielisława Papadopulos-Krajowska. Współorganizatorem wydarzenia była 18. Dywizja Zmechanizowana Wojska Polskiego.

Skwer w centrum miasta 13 września został nazwany imieniem gen. Franciszka Krajowskiego. Uroczystości rozpoczęła eucharystia o godz. 12 w kościele pw. Św. Trójcy, następnie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą gen. Franciszkowi Krajowskiemu, wmurowaną w ścianę świątyni.

Po przemarszu kompanii honorowej 18. Dywizji Zmechanizowanej z pocztem sztandarowym oraz orkiestrą wojskową z Siedlec, na skwerze przecięto biało-czerwoną wstęgę przy pomniku - Franciszek Krajowski urodził się w 1861 r. i z pochodzenia był Czechem, ale później otrzymał obywatelstwo polskie. Był generałem Dywizji Wojska Polskiego i twórcą Dywizji Zmechanizowanej. Brał udział w bitwie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari. Przez wiele lat mieszkał w Terespolu, tutaj też zmarł w 1932 r. To postać wyjątkowa, warta uczczenia. Sądzę, że wspólnie z wojskiem będziemy co roku upamiętniać to wydarzenie historyczne – mówi burmistrz Jacek Danieluk. Po nadaniu imienia placowi, mieszkańcy i goście wzięli udział w koncercie pt. „ O prostą pamięć – wołamy…” w wykonaniu artystów Teatru Opery Narodowej i Polskiej Opery Królewskiej. Wystąpił też Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. (...)

Cały artykuł do przeczytania w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 września

Anna Chodyka

Zdjęcia (68)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe