Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 23:29
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Terespol: Generał Franciszek Krajowski bohaterem Terespola

Strzały z armaty, walki na bagnety, starcie polskich żołnierzy z bolszewikami. To wszystko mogli podziwiać pasjonaci historii w Terespolu. 12 września odtworzono bitwę, która rozegrała się w 1920 r.  Z kolei 13 września odsłonięto tablicę i pomnik poświęcone gen. Franciszkowi Krajowskiemu. Na uroczystość przybyła wnuczka zasłużonego generała - Wielisława Papadopulos-Krajowska. Współorganizatorem wydarzenia była 18. Dywizja Zmechanizowana Wojska Polskiego.
Terespol: Generał Franciszek Krajowski bohaterem Terespola

Skwer w centrum miasta 13 września został nazwany imieniem gen. Franciszka Krajowskiego. Uroczystości rozpoczęła eucharystia o godz. 12 w kościele pw. Św. Trójcy, następnie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą gen. Franciszkowi Krajowskiemu, wmurowaną w ścianę świątyni.

Po przemarszu kompanii honorowej 18. Dywizji Zmechanizowanej z pocztem sztandarowym oraz orkiestrą wojskową z Siedlec, na skwerze przecięto biało-czerwoną wstęgę przy pomniku - Franciszek Krajowski urodził się w 1861 r. i z pochodzenia był Czechem, ale później otrzymał obywatelstwo polskie. Był generałem Dywizji Wojska Polskiego i twórcą Dywizji Zmechanizowanej. Brał udział w bitwie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari. Przez wiele lat mieszkał w Terespolu, tutaj też zmarł w 1932 r. To postać wyjątkowa, warta uczczenia. Sądzę, że wspólnie z wojskiem będziemy co roku upamiętniać to wydarzenie historyczne – mówi burmistrz Jacek Danieluk. Po nadaniu imienia placowi, mieszkańcy i goście wzięli udział w koncercie pt. „ O prostą pamięć – wołamy…” w wykonaniu artystów Teatru Opery Narodowej i Polskiej Opery Królewskiej. Wystąpił też Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. (...)

Cały artykuł do przeczytania w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 września

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama