Sławatycze: Podyskutują o Brodaczach

  • 16.09.2020, 10:30
  • (pc)
Sławatycze: Podyskutują o Brodaczach
Gminny Ośrodek Kultury zaprasza mieszkańców gminy na konsultacje, dotyczące wpisania sławatyckich Brodaczy na listę polskiego dziedzictwa kulturowego. To już dziś o godz. 18:00.

Spotkanie odbędzie się 16 września o godz.18:00 w sali widowiskowej ośrodka kultury. Podczas niego pomysł zostanie omówiony z mieszkańcami, przeprowadzona zostanie dyskusja o znaczeniu tej tradycji, dokonany zostanie też wybór przedstawiciela lokalnej społeczności w ubieganiu się zarejestrowanie obrzędu na liście. 

Oryginalny, kolorowy i tradycyjny obrzęd żegnania starego roku przez Brodaczy ze Sławatycz to jedyna taka tradycja w Polsce. - Przez trzy ostatnie dni roku brodacze żegnają stary rok. Żegnają go z krzykiem, z przytupem, z uderzaniem drewnianym kijem w ziemię, z braniem dziewczyn na tzw. hocki, czyli podrzucanie na kijach, co ma dziewczynom przynieść powodzenie w przyszłym roku – wyjaśnia wójt Arkadiusz Misztal.

(pc)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe