Gmina Tuczna: Cyfryzacja rolnictwa to teraźniejszość

  • 17.09.2020, 08:14
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Tuczna: Cyfryzacja rolnictwa to teraźniejszość
Rolnicy z gminy jako pierwsi w Polsce mogą bezpłatnie korzystać z nowoczesnej platformy internetowej, za pomocą której kompleksowo zarządza się gospodarstwem rolnym. Wszystko w ramach projektu „Nadbużański Ziemniak”. Zainteresowani gospodarze w miniony czwartek dowiedzieli się, czym tak naprawdę jest innowacyjne rozwiązanie. 

Gmina Tuczna realizuje projekt z Polską Federacją Ziemniaka, Państwową Szkołą Wyższą im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Microsoftem oraz dostawcą rozwiązań technicznych, czyli Agri Solutions. – Chcemy wyprodukować własny ziemniak i skrócić łańcuch dostaw do maksymalnie jednego  pośrednika, stając się na rynku silnym graczem – podkreśla wójt Zygmunt Litwiniuk.

Nowa platforma
Rolnicy, którzy są zainteresowani tematem, mieli okazję poznać szczegóły programu podczas konferencji. Odbyła się ona 10 września w Domu Strażaka w Tucznej. Przed zebranymi wystąpili m.in. przedstawiciele firmy Agri Solutions Kamil Serwata i Tomasz Rupacki, którzy zaprezentowali platformę internetową FarmCloud. – Produkcja rolno-spożywcza jest siecią powiązań między wieloma podmiotami, począwszy od rolników, doradców terenowych, firm usługowych, lokalnych jednostek samorządowych. Ideą platformy jest umożliwienie lepszej współpracy pomiędzy podmiotami działającymi w produkcji rolno-spożywczej poprzez budowanie relacji biznesowych, optymalizacje procesowe i produktowe, wymianę informacji oraz skracanie łańcucha dostaw – wyjaśnia Kamil Serwata.

– Platforma składa się z dwóch podstawowych aplikacji: Portal Farmera, czyli system do kompleksowego zarządzania gospodarstwem rolnym oraz AgriCRM przeznaczony dla jednostek samorządowych, okręgowych doradców rolnych, handlowych do kooperacji z rolnikami. Platforma pomaga przygotowaniu i obiegu dokumentacji między podmiotami, jest łatwa w obsłudze i ma wiele pomocnych opcji, jak np. pomiar wilgotności gleby – dodaje Tomasz Rupacki. Panowie w obszernej prezentacji pokazali, jak działa platforma i jakie korzyści wynikają z jej posiadania. Wystarczy mieć dostęp do Internetu.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 września

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe