Huszlew: Ostatnie pożegnanie Jerzego Geresza

  • 17.09.2020, 15:38
  • (jg)
Huszlew: Ostatnie pożegnanie Jerzego Geresza
W pogrzebie znanego opozycjonisty z czasów PRL uczestniczył m.in. Antoni Macierewicz. Na jego grobie złożono wieńce od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

72-letni Jerzy Geresz mieszkał w Kobylanach. Był wieloletnim współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników i doradcą NSZZ Solidarność „RI”. Po wprowadzeniu stanu wojennego znalazł się wśród internowanych. Półtora roku spędził w więzieniach w Białej Podlaskiej, Włodawie, Chełmie. 

W latach 1965–1985 studiował fizykę i matematykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesował się matematyczną teorią katastrof. W 1980 roku opublikował skrypt Zarys podstawowych idei teorii Thoma. Przetłumaczył również i opublikował ważny artykuł René Thoma Ku odrodzeniu filozofii przyrody.

Ostatnie dni życia działacz opozycji demokratycznej przeżył w hospicjum pod Białą Podlaską. Jego pogrzeb odbył się 3 września 2020 roku w Huszlewie. 

(jg)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
I
I 17.09.2020, 18:04
Jeden z Bezimiennych Bohaterów Opozycji Antykomunistycznej. Człowiek odważny, to on w pierwszym rzędzie, z żałobną flagą kroczy na czele konduktu pogrzebowego zamordowanego przez komunistów Stanisława Pyjasa. Po odzyskaniu Niepodległości prawie zapomniany, mieszkał aż do śmierci w rodzinnych Kobylanach ( wieś w powiecie Łosickim, gdzie przyszedł na świat, a gdzie w miejscowej szkole jego ojciec Grzegorz Geresz był nauczycielem i dyrektorem ). Cześć i Chwała Bohaterom !

Pozostałe