Gmina Czemierniki: Koncert w plenerze i wystawa

  • 17.09.2020, 17:42
  • Joanna Danielewicz
Gmina Czemierniki: Koncert w plenerze i wystawa
Dworek w Bełczącu, zgodnie z założeniem staje się punktem spotkań kulturalnych. Tuż przed 1 września gmina zorganizowała tu koncert orkiestry akordeonowej Arti Sentemo. W piwnicach stworzono natomiast dostępną zwiedzającym wystawę.

Jesienią 2017 roku z RPO pozyskano 1 mln 392 tys. zł. na restauracje obiektu. Wyłoniona firma zrealizowała zadanie za około 2,6 mln zł. Prace renowacyjne zakończyły się w ubiegłym roku. W styczniu tego roku do budynku wprowadziła się Gminna Biblioteka Publiczna. Utworzyła tu swoją filię i zajęła trzy pomieszczenia. Władze gminy podkreślały jednak, że zabytek ma służyć celom kulturalnym w szerszym zakresie. - Będą tu organizowane spotkania autorskie z pisarzami, myślę, że i zajęcia dla dzieci. Zależy nam na tym, by to miejsce żyło i budowało swoją rangę, jako punkt na kulturalnej mapie powiatu i województwa – zapewniał wójt Arkadiusz Filipek.

W ostatni weekend sierpnia na terenie zabytkowego pałacyku gmina zorganizowała koncert na zakończenie lata. Widowni zaprezentowała się orkiestra akordeonowa Arti Sentemo. Głównym celem przyświecającym temu koncertowi było promowanie pięknych miejsc w powiecie radzyńskim. Wójt i sekretarz gminy jako gospodarze poprowadzili wydarzenie w strojach sarmackich. Dodatkową atrakcją była zorganizowana w piwnicy dworku wystawa broni, starych monet i dawnych przedmiotów użytkowych. Można ją zwiedzać w godzinach pracy biblioteki.

Budynek to pozostałość własności Firlejów. W XVI wieku Mikołaj Firlej zbudował tu folwark. W dworku zamieszkiwała aktorka Anna Milewska. Mieszkała tu przez kilka lat od 1936 roku, w czasie, gdy jej ojciec był zarządcą majątku Raczyńskich. Po II wojnie światowej w dworku funkcjonowała wojskowa szkoła kierowców. Później przez lata służył lokalnej społeczności jako siedziba szkoły podstawowej. Od 2003 roku budynek nie był na stałe zagospodarowany.

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe