Gmina Międzyrzec Podlaski: Plenerowa wystawa w stulecie bitwy

  • 17.09.2020, 17:50
  • Paulina Chodyka
Gmina Międzyrzec Podlaski: Plenerowa wystawa w stulecie bitwy
Niedawno w podróż ruszyła plenerowa wystawa „Wiktoria 1920”, którą będzie można podziwiać jeszcze przez miesiąc. To wspólna inicjatywa gminnej biblioteki, ośrodka kultury i szkoły w Rudnikach. Instytucje pozyskały na ten cel 40 tys. zł dofinansowania z funduszy Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. 

Dwanaście miejscowości na terenie gminy odwiedzi plenerowa wystawa „Wiktoria 1920”. Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim z dyrektor Magdaleną Chodzińską, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z dyrektor Sylwią Hubicą oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Karola Krysińskiego w Rudnikach z dyrektor Moniką Swórską pozyskały na ten cel dotację w wysokości 40 tys. złotych.

Fundusze pochodzą z rządowego Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”. Wystawa upamiętnia bitwę warszawską w jej 100. rocznicę.

– Była to jedna z kluczowych bitew, rozgrywana już na starcie rodzącej się niepodległości. Szukaliśmy sposobu, by sprostać ograniczeniom, wynikającym z sytuacji epidemicznej i upamiętnić to wydarzenie oraz jednocześnie dać możliwość zetknięcia się z tą tematyką, jak największej liczbie osób. Tak narodził się, jak się później okazało, wcale niełatwy do zrealizowania pomysł, zorganizowania wielkoformatowej wystawy plenerowej. Na szczęście się udało i jesteśmy zadowoleni z efektów – mówi dyrektor Magdalena Chodzińska.

Wystawa opowiada o przyczynach bitwy, przebiegu i jej znaczeniu dla odbudowy państwowości polskiej po 123 latach niewoli. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 6 września w Rzeczycy. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. To właśnie stąd pochodzą lokalni bohaterowie, walczący o niepodległość – Henryk Konstanty Zakrzewski oraz kapitan Zygmunt Tarkowski. - Inauguracja nie mogła więc odbyć się nigdzie indziej. Tą skromną uroczystością chcieliśmy w sposób szczególny oddać im hołd – wyjaśnia Magdalena Chodzińska, która zapowiada, że w przyszłości w gminie być może będzie wykorzystywana podobna forma prezentowania historycznych treści. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 września

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe