Badanie konkurencji - czy i kiedy warto zlecić

  • 18.09.2020, 09:32
  • Artykuł sponsorowany
Badanie konkurencji - czy i kiedy warto zlecić
Badanie konkurencji stanowi jeden z podstawowych procesów, który za zadanie ma weryfikację otoczenia zewnętrznego naszej firmy oraz branży, w jakiej działamy. Kiedyś badanie konkurencji stanowiło zagranie będące w ogólnej opinii uznawane za zachowanie nieetyczne. Obecnie każda szanująca się firma, która dba o swoją pozycję na rynku, decyduje się na okresowe wykonywanie badania konkurencji. Kto powinien wykonać badanie konkurencji? Jak wygląda badanie konkurencji? Jakie korzyści otrzymuje firma z tytułu wykonania badania konkurencji?

Jakie firmy powinny wykonać badanie swojej konkurencji?

Obecne czasy można uznać za okres, kiedy poznanie konkurencji działającej w naszej branży jest kluczowym punktem do zwiększenia wartości firmy poprzez wzrost sprzedaży i rynków zbytu.

Żadna firma nie działa w próżni, mało jest również branż,  w których jedna firma posiada monopol na usługi lub towar. Dlatego też tak naprawdę każda firma powinna od czasu do czasu wykonać badanie firm konkurencyjnych. Obszarem poznania konkurencji powinny zainteresować się w szczególności te przedsiębiorstwa, które planują wprowadzić na rynek nowy produkt lub usługę. Z reguły tego typu wdrożenia nowych rozwiązań pochłania dużą część budżetu, co stanowi pewne ryzyko nieopłacalności, jeśli produkt się nie przyjmie.

Badanie konkurencji w takim przypadku ma na celu stwierdzenie, czy inna firma z naszego bliższego, czy dalszego otoczenia nie dysponuje podobnym produktem. Jeśli okaże się, że dysponuje, warto stwierdzić czy ich specyfikacja techniczna produktu i cena jest atrakcyjniejsza niż nasza. Dzięki takiej analizie możemy szybko skorygować nasze plany bez ryzyka, że po wydaniu produktu stracimy dużo środków, a inwestycja okaże się nietrafiona. Inną sytuacją, w której badanie konkurencji może przynieść wymierny skutek, jest wejście na rynek nowej firmy.

Jak powszechnie wiadomo, sam pomysł to nie wszystko. Istotne jest poznanie branży oraz innych jej uczestników, by jednoznacznie stwierdzić, że będziemy się czymś wyróżniać i czy klienci przyjdą do nas.

Jak wygląda badanie konkurencji?

Badanie konkurencji powinniśmy zlecić odpowiedniej firmie, która specjalizuje się w tego typu wywiadach gospodarczych. Możemy też dokonać analizy konkurencji poprzez zlecenie badania rynku. Badanie rynku pozwoli nam na uzyskanie odpowiedzi na interesujące nas pytania od ludzi, którzy korzystają z danych usług lub towarów i mogą chcieć podzielić się jakimiś uwagami bądź pomysłami dotyczącymi usprawnienia ich. To może okazać się dobrą wskazówką dla nas i pewnego rodzaju inspiracją, która pozwoli nam na ulepszanie naszych produktów względem tego, co ma konkurencja.

Jaki korzyści otrzymamy z tytułu przeprowadzenia badania konkurencji?

Badanie konkurencji to ważny punkt na mapie strategii każdej firmy, której zależy na wzroście sprzedaży. Poprzez identyfikację słabych i mocnych stron innych firm możemy odnieść je do naszej działalności i zaplanować takie kroki, dzięki którym klienci zauważą nas jako firmę lepszą i zdecydują się na skorzystanie właśnie z naszych usług. 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe