Biała Podlaska: Pamiętają o ofiarach Sybiru

  • 22.09.2020, 17:25
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Pamiętają o ofiarach Sybiru
To już kolejny rok, gdy przy pomniku Zesłańców Sybiru spotkali się ci, którzy przez piekło zesłania przeszli z tymi, którzy pamięć o ich losach chcą podtrzymywać. – Młode pokolenie żyje w wolnej ojczyźnie. Dobrze żeby pamiętali, kto przelał za tą wolność krew i oddał życie – mówiła Barbara Jakubiuk, prezes bialskiego oddziału Związku Sybiraków.

W 81. rocznicę napaści Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę, pod pomnikiem Zesłańców Sybiru, po raz kolejny zgromadziły się reprezentacje wszystkich środowisk miejskich i przedstawiciele urzędów, by wspólnie uhonorować pamięć o Sybirakach. 17 września bowiem, to nie tylko data agresji sowieckiej, ale i ustanowiony w 2013 roku Dzień Sybiraka. Co roku w uroczystościach miejskich biorą udział ci, którzy przez katorgę Sybiru i Kazachstanu przeszli, najczęściej jako dzieci.

Halina Skultecka miała 9 lat, gdy z mamą i rodzeństwem trafiła do Kazachstanu. - Tatuś był policjantem. Został wywieziony do Ostaszkowa, a później zabity w Miednoje z innymi policjantami i pochowany w zbiorowej mogile. Dzięki dokumentom, które zostały odnalezione, wiemy, co się z nim stało – mówi pani Halina. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 22 września

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe