Terespol: Walczyli za wolność naszą i waszą

  • 23.09.2020, 17:10
  • Anna Chodyka
Terespol: Walczyli za wolność naszą i waszą Adam Trochimiuk
Efektowne widowisko, jakim była rekonstrukcja bitwy polsko-bolszewickiej, zrobiło duże wrażenie na licznie zgromadzonej w Terespolu publiczności. 

Po raz pierwszy w historii miasta odtworzono bitwę polsko-bolszewicką. Pokazano epizod, jaki miał miejsce na przełomie lipca i sierpnia 1920 r., kiedy polscy żołnierze bronili Twierdzy Brzeskiej. Rekonstrukcję przeprowadziło Towarzystwo Historyczne 1920 r. z Warszawy.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, rekonstrukcja przebiegała zgodnie z planem, udało nam się pogonić bolszewika. Ze względu na pandemię w bitwie wzięło mniej osób niż byśmy chcieli. W sumie uczestniczyło pięćdziesięciu rekonstruktorów. Byli to członkowie różnych grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Mieliśmy broń strzelającą, była też pirotechnika widowiskowa, która symulowała efekty pola walki. Użyliśmy również armaty rosyjskiej produkcji o kalibrze 77 mm. Bitwa trwała ok. 50 minut – mówi Krzysztof Bobryk prezes Towarzystwa Historycznego.

Dodaje, że uczestnicy mieli stroje używane prze żołnierzy w 1920 r. – Ubiór kompletujemy sami, podobnie jak akcesoria oraz wyposażenie. Zajmujemy się też pogłębianiem wiedzy na temat okresu, którym się interesujemy – przyznaje. Uczestnikami bitwy byli też członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Terespola. – Wyrazili chęć wzięcia udziału w wydarzeniu, co nas bardzo ucieszyło. Młodzież była bardzo zadowolona, że mogła się zaangażować w rekonstrukcję. Przyznała też, że było to dla nich bardzo emocjonujące wydarzenie. Uważam, że się świetnie sprawdzili i doskonale wczuli w swoje role – zaznacza prezes Towarzystwa Historycznego 1920 r.

Anna Chodyka

Zdjęcia (68)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe