Radzyń Podlaski: Temat muzeum zawisł w próżni

  • 25.09.2020, 17:46
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Temat muzeum zawisł w próżni
We wrześniu ubiegłego roku, gdy burmistrz Jerzy Rębek w blasku reporterskich fleszy odbierał dotację od fundacji „Kocham Podlasie” i fundacji Fundusz Rewitalizacji z Gdyni, zapowiadał: - Muzeum Żołnierzy Wyklętych - Miejsce Pamięci Ofiar Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa ma powstać jak najszybciej. Od tego czasu wykonano wprawdzie zaplanowane remonty na zewnątrz budynku przy ul. Warszawskiej 5A, ale muzeum nadal nie funkcjonuje.

Budynek przy Warszawskiej 5A nie jest przypadkowym wyborem, Tutaj w czasie II wojny światowej działał areszt gestapo, a później to miejsce było siedzibą katowni UB. W ubiegłym roku udało się przenieść lokatorów , którzy w budynku wynajmowali mieszkania, którymi zarządzał ZGL. Samorząd pozyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację na remont w kwocie 105 tys. zł., do której dołożył 45 tys. zł środków własnych. Ponadto we  wrześniu ubiegłego roku miasto otrzymało dwa granty po 100 tys. zł od fundacji senatora Grzegorza Biereckiego "Kocham Podlasie" i fundacji Fundusz Rewitalizacji z Gdyni.

W ubiegłym roku zrealizowano więc zapowiadane prace remontowe. Łączna kwota poprzetargowa, zaoferowana przez wyłonionych wykonawców wyniosła 206 tys. 969 zł. Położono nowy dach i przeprowadzono izolację fundamentów.

Co z organizacją muzeum?
W połowie ubiegłego roku miasto zawarło porozumienie z Towarzystwem Nauki i Kultury „Libra”. - Inicjatorem tego wydarzenia było miasto. To ono wystąpiło z propozycją współpracy przy tworzeniu muzeum. Podejrzewam, że taki partner jak "Libra" ma umożliwić władzom miasta pozyskiwanie w przyszłości dotacji na działalność muzeum. W takich wypadkach samorząd musi się bowiem wykazać współpracą z organizacją pozarządową – mówił wówczas dr Dariusz Magier, sekretarz generalny towarzystwa "Libra", oraz prezes Instytutu Bronisława Szlubowskiego, działającego pod skrzydłami „Libry” i mający z ramienia towarzystwa współpracować z miastem w ramach tworzenia muzeum. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 22 września

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe