Gmina Podedwórze: Festiwal Tradycji i Kultury Ludowej w Obejściu

  • 26.09.2020, 07:40
  • Paulina Chodyka
Gmina Podedwórze: Festiwal Tradycji i Kultury Ludowej w Obejściu Kraina Rumianku
W najbliższą niedzielę na miłośników kultury ludowej czekają warsztaty, pokazy ginących zawodów i wypiekania chleba na zakwasie. Będzie można też zapoznać się z zastosowaniem ziół w kuchni i lecznictwie.

"Festiwal Tradycji i Kultury Ludowej w Obejściu" to pełna nazwa imprezy, która odbędzie się już 27 września w Krainie Rumianku w Hołownie. Ma na celu ocalenie i popularyzację zanikających tradycji i znamion kultury ludowej wsi poleskiej.

Podczas festiwalu w tzw. gospodarskich "obejściach" w godz. 14:00-17:00 będą prowadzone warsztaty i pokazy ginących zawodów i unikalnego rękodzieła m.in. tkactwa, koronczarstwa, garncarstwa, kowalstwa, wypieku chleba na zakwasie. Na miłośników roślin czekają zaś warsztaty wyplatania kwiatów ze słomy techniką Wschodniego Pogranicza oraz warsztaty zielarskie. 

Imprezę uświetni 6 zespołów śpiewaczych z Polesia i Podlasia wykonujących pieśni obrzędowe w lokalnej gwarze, które będą występować w godz. 17:00-19:00. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Rumenok. W godz. 19:00-20:00 zaprezentuje się w spektaklu wg. Jerzego Szaniawskiego "Kowal, pieniądze i gwiazdy". Nie zabraknie poczęstunku regionalnego i potańcówki w stodole, która potrwa do 24:00. Będzie można skorzystać z masażu olejkiem rumiankowym, zabiegów relaksacyjnych oraz aromaterapii.

Zadanie dofinansowano z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020. Autorem projektu jest dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Podedwórzu, Ewa Dąbrowska, a organizatorem Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego.

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czyt
czyt 26.09.2020, 10:50
pieśni obrzędowe w lokalnej gwarze"" -języku Prosto. Brawo za stroje. Choć mam wrażenie, że to masówka z Ukr i Blr, niestety, a nie nasze, lokalne wzory i wyroby. Przepadły?

Pozostałe