BIAŁA PODLASKA: Oto zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego

  • 29.09.2020, 12:28
  • Joanna Danielewicz
BIAŁA PODLASKA: Oto zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego Adam Trochimiuk
W przyszłym roku na realizację zadań w Budżetu Obywatelskiego miasto wyda 1,8 mln zł. W ubiegłym tygodniu autorzy zwycięskich projektów otrzymali statuetki i oficjalnie przyznano ich wnioskom prawo do realizacji.

W tym roku do Budżetu Obywatelskiego zgłoszonych zostało 27 projektów. Dwadzieścia z nich przeszło pozytywnie weryfikację, i zostało poddanych głosowaniu. – Były to 4 projekty duże i 16 małych – poinformowała Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prezydenta miasta Biała Podlaska. To podział według nowych zasad. W tym roku są projekty małe i duże. Na projekty małe ma być przeznaczona kwota od 50 do 300 tys. zł, a łączną kwota przeznaczona na małe przedsięwzięcia ma wynosić 1,2 mln zł. Natomiast pozostałe 600 tys. zł ma sfinansować projekt duży. – Projekty zgłoszone z inicjatywy mieszkańców i radnych świetnie uzupełniają działania miasta. Aktywność w ramach BO wpisuje się w ideę społeczności obywatelskich – mówił podczas ogłoszenia wyników głosowania w V edycji BO wiceprezydent Maciej Buczyński.

Na inwestycję za 600 tys. złotych mogą liczyć w przyszłym roku mieszkańcy os. Młodych. Team radnych Marek Dzyr (Zjednoczona Prawica) i Marcin Izdebski (Platforma Obywatelska), przy współpracy ze stowarzyszeniem Orzechówek stworzyli projekt  „Aktywna Biała”. – Nasz projekt to kompilacja trzech boisk: do streetball’u, workout park i golbox czyli boisko dla najmłodszych – mówi Marek Dzyr. A Marcin Izdebski dodaje, że teren, który wskazali we wniosku na umiejscowienie przedsięwzięcia jest na tyle duży, że z pewnością pomieści trzy boiska. – Tam, przy ul. Na Skarpie, jest też boisko do piłki nożnej, które stowarzyszenie Orzechówek próbowało od lat doprowadzić do stanu użyteczności. Teraz będzie to możliwe – mówi radny Marcin Izdebski – Mamy do wykorzystania maksimum 600 tys. zł i będziemy chcieli wykorzystać tą pulę. To już kolejny projekt obu tych radnych, który w BO zdobył uznanie mieszkańców i wystarczającą liczbę głosów, by zostać skierowany do realizacji. W tym roku miasto realizuje projekty w ramach wniosku „Wyrównajmy szanse!”, również stworzonego przez Marka Dzyra i Marcina Izdebskiego. – Marcin tak w ogóle to powinien dostać już złotą statuetkę, bo to czwarty projekt, przy którego wniosku pracował – chwali kolegę Marek Dzyr. Projekt „Aktywna Biała” zdobył 2313 głosów, najwięcej ze wszystkich projektów. – Moim zdaniem, wciąż zbyt mało bialczan angażuje się w głosowania. Z moich obserwacji to około 6 tys. osób. Przed nami ciężka praca, by jeszcze mocniej rozpropagować tę inicjatywę – twierdzi radny Dzyr. W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zagłosowało poprawnie 5948 osób, z tego 5414 oddało głos przez internet.

Zwycięskie projekty:

Duży projekt

„Aktywna Biała” - Marcin Izdebski, Marek Dzyr, Marcin Dudziński – 2313 głosów

Małe projekty

Historia Bialskiego Lotnictwa, mural i izba pamięci - Franciszek Ostrowski, Jerzy Trudzik – 1705 gł.

Rozbudowa boiska wielofunkcyjnego ul. Rewakowicza - Stefan Parafiniuk – 682 gł.

Modernizacja chodnika przy ul. Na Skarpie - Justyna Ślązak – 468 gł.

Przebudowa ul. Małej oraz wymiana oświetlenia i nagłośnienie hali sportowej SP 3 - Mariusz Michalczuk, Marcin Stefaniec – 446 gł.

Kreatywni w Akcji (naukowy plac zabaw) - Violetta Chmielewska – 427 gł.

 „Nasz Wspólny Świat” koncert nie tylko Gwiazd dla Białej Podlaskiej - Roman Laszuk – 414 gł.

„Leśny zakątek" (edukacyjna ścieżka przyrodniczo-rekreacyjna) - Anna Drewniak, Magdalena Kraciuk – 301 gł.

Ulica Długa bez mandatów - ks. kanonik Andrzej Biernat – 146 gł.
 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe