Międzyrzec Podlaski: Papież Polak patronem miasta?

  • 30.09.2020, 10:11
  • Paulina Chodyka
Międzyrzec Podlaski: Papież Polak patronem miasta?
Na najbliższej sesji procedowana ma być uchwała, zakładająca ustanowienie św. Jana Pawła II patronem miasta. Z inicjatywą wyszli mieszkańcy, a władze miasta chętnie przystały na ten pomysł.

W Międzyrzecu Podlaskim jest już pomnik Jana Pawła II, który znajduje się przy głównym miejskim placu, także imienia Jana Pawła II. Imię polskiego świętego nosi też Zespół Placówek Oświatowych nr 3 Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi. Teraz przyszedł czas na oficjalne objęcie patronatem papieża Polaka całego miasta. Na najbliższej sesji, która odbędzie się 29 września, radni będą głosować m.in. nad zamiarem ustanowienia św. Jana Pawła II patronem miasta. Z inicjatywą wyszli mieszkańcy, a pomysł spotkał się z aprobatą władz miasta. – Mieszkańcy poprosili o przychylność zarówno burmistrza jak i radę miasta w tej kwestii. Oczywiście tę przychylność uzyskali - zaznacza burmistrz Zbigniew Kot.

Włodarz miasta podkreśla, że dorobek papieża jest nieoceniony. - Miał ogromny wpływ na rozwój naszego kraju, naszych umysłów i całych pokoleń. Funkcjonuje w języku polskim określenie „pokolenie JPII”, czyli ludzi walczących o wolność i równość. Swoją działalnością wspierał przecież też chorych i potrzebujących. Oby inicjatywa została zakończona pomyślnie – dodaje. Podjęcie uchwały będzie pierwszym krokiem do ustanowienia Jana Pawła II patronem miasta. Po wyrażeniu przychylnej opinii radnych, sprawa trafi do władz kościelnych i ostatecznie będzie czekała na rozpatrzenie Stolicy Apostolskiej. – Pomysł pojawił się dosyć dawno, ale pandemia wstrzymała wszystkie procedury. Trzeba było zebrać odpowiednią liczbę podpisów mieszkańców, co było utrudnione przez sytuację epidemiczną - wyjawia burmistrz.  Nie można było zorganizować spotkania, by poddać temat szerszej dyskusji.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 29 września

 

 

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe