BIAŁA PODLASKA: Droga do bialskiej onkologii

  • 14.10.2020, 10:06
  • Joanna Danielewicz
BIAŁA PODLASKA: Droga do bialskiej onkologii Adam Trochimiuk
O drodze do bialskiej onkologii można dziś mówić w dwóch aspektach. W przenośni chodzi o realizację całego przedsięwzięcia, które właśnie finiszuje. Dosłownie o dojeździe do budynku, którego stworzenie miasto wzięło na siebie, ale nie zrealizuje go w tym roku.

Budowa pawilonu onkologicznego w Białej Podlaskiej rozpoczęła się w 2018 roku. Zgodnie z założeniami właśnie kończy się jego realizacja. - Przeprowadzka do Bialskiej Onkologii nastąpi na przełomie roku. Planowane oficjalne otwarcie budynku to listopad tego roku. Pierwsi pacjenci pojawią się na początku 2021 roku - informuje Magdalena Us, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. - Trwają już dostawy sprzętu. W ubiegłym tygodniu został dostarczony rezonans magnetyczny. Obecnie trwają prace związane z jego uruchomieniem. Podjęto działania w związku z planowaną dostawą aparatu RTG. W najbliższym tygodniu zostanie dostarczony mammograf. Pozostały sprzęt i wyposażenie będzie dostarczane sukcesywnie. Uzyskanie pełnej efektywności potrwa zapewne kilka miesięcy.

Inwestycja warta jest ponad 60 mln zł. Szpital realizuje ją własnymi siłami. Początkowe założenia finansowe były takie, że 50 proc. wartości inwestycji miało pochodzić z rezerwy budżetu państwa, tzw. ustawy o równoważnym rozwoju regionu, 47 proc.  z finansów szpitala, a 3 proc. z budżetu województwa lubelskiego. Niestety nie udało się uzyskać dofinansowania z budżetu państwa. Szpital z przedsięwzięcia jednak nie zrezygnował. W wybudowanym pawilonie na oddziale onkologicznym znajdzie się 54 łóżka, natomiast na hematologii leczyć się będzie mogło stacjonarnie jednorazowo 25 pacjentów. Na początku tego roku radni postanowili wesprzeć szpitalną inwestycję. Na wniosek klubu Zjednoczonej Prawicy rada miasta zabezpieczyła w budżecie 350 tys. zł na budowę ulicy dojazdowej do kompleksu bialskiej onkologii, od ul. Jana II Kazimierza.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 13 października

 

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe