Biała Podlaska: Gołębie gniazda zasłonięto siatkami

  • 14.10.2020, 16:46
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Gołębie gniazda zasłonięto siatkami Adam Trochimiuk
W czasie okresu lęgowego gołębi, który trwa do 16 października, Zarząd Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej zarządził zakładanie siatek na świetlikach w kamienicach przy ul. Prostej. Siatki zostały zdjęte, ale jak zaznacza Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, nie zmienia to faktu, iż ptaki w czasie lęgu nie powinny być niepokojone.

W zeszłym tygodniu w szczytach kamienic przy ul. Prostej w Białej Podlaskiej założono siatki w świetlikach, gdzie swoje gniazda mają gołębie. - Przez to pisklęta zostały rozdzielone z matkami. Kiedy to zobaczyłam zadzwoniłam do ZGL, do straży miejskiej i na policję by uratować ptaki, które właśnie mają okres lęgowy – mówi nasza Czytelniczka. Dodaje, że po tej interwencji i wizycie fotoreportera Słowa Podlasia, siatki zostały zdjęte w jednej z kamienic, a w drugiej pozostały. – Nie wiadomo, co tam się dzieje teraz, ile ptaków nie żyje, gdyż pisklęta pół tygodnia były bez jedzenia i wody – denerwuje się właścicielka jednego ze sklepów znajdującego się w pobliżu kamienic przy ul. Prostej.  - Strażnik miejski powiedział mi, że sprawę zgłaszał jeden z mieszkańców Białej Podlaskiej, już w poprzednim tygodniu i wówczas nic nie zostało zrobione – dziwi się kobieta.

Kierownik administracyjny ZGL Wiesław Kozakiewicz wyjaśnia, iż siatka została założona tylko od frontu budynku, od strony ul. Prostej, z drugiej strony kilka otworów w kamienicy było niezasłoniętych. - Siatki zostały założone ze względu na zanieczyszczenia, ale zostały zdjęte. To była inwencja mieszkańców by siatki założyć – wyjaśnia kierownik. Siatki zostały zdjęte na kamienicy przy ul. Prostej 24, a przy ul. Prostej 26 nie, ze względu na to, iż zarząd wspólnoty przekazał informację ZGL, iż w ich kamienicy nigdy nie było i nie ma obecnie gołębi. Adam Zbyryt członek zarządu Towarzystwa Ochrony Ptaków wyjaśnia, iż zakładanie siatek w okresie lęgowym jest niezgodne z ustawą o ochronie zwierząt. – Do 16 października trwa okres lęgowy gołębi i nie wolno takich miejsc niszczyć i ptaków w tym czasie niepokoić. Gołębie są pod ochroną częściową, taka sprawa powinna zostać skierowana na policję, a policja w takich sytuacjach wszczyna postępowanie. Jest to złamanie przepisów o ochronie przyrody i ochronie zwierząt – dodaje Adam Zbyryt.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 13 października


 

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe