Janów Podlaski: CBA w janowskiej stadninie

  • 21.10.2020, 10:13
  • Anna Chodyka
Janów Podlaski: CBA w janowskiej stadninie Adam Trochimiuk
Jak informuje Wiktor Ferfecki z „Rzeczpospolitej”, dwa tygodnie temu SK Janów Podlaski skontrolowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dziennikarz dotarł do danych, z których wynika, iż sprawdzane były umowy zawarte w latach 2018 – 2020, gdy stadniną zarządzał Grzegorz Czochański. Nowy prezes i nadzorujący stadninę Krajowy Ośrodek Wparcia Rolnictwa, na temat kontroli milczą.

Dziennikarz „Rzeczpospolitej” zauważa, że największe wątpliwości budzi sprzedaż klaczy Alsy, która miała miejsce pod koniec 2019 roku.  Za ile polska stadnina pozbyła się tego konia? Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że cena realnie wyniosła około 300 tys. euro. O tym, że klacz została sprzedana „za kwotę co najmniej trzykrotnie niższą od swojej potencjalnej wartości”, napisał „Świat Koni”.

Teoretycznie cena była dużo wyższa. „Klacz Alsa, według umowy kupna-sprzedaży, została sprzedana (...) za kwotę 520 tys. euro. Decyzję o sprzedaży klaczy podjął zarząd spółki SK Janów Podlaski. Wyceny klaczy dokonała komisja powołana przez zarząd spółki. Uzyskana cena przekroczyła wartość wyceny” – informuje „Rzeczpospolitą” nadzorujący stadninę Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jak podaje Wiktor Ferfecki, klacz najpierw była dzierżawiona przez stadninę w Adżmanie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a następnie przez szwajcarską Stadninę Koni Hanaya. Ta ostatnia w końcu kupiła Alsę. - Jak ustaliliśmy, umowa sprzedaży zawierała też koszty dzierżaw, co sztucznie wywindowało cenę – zaznacza dziennikarz „Rzeczpospolitej”. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 20 października

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe