Gmina Sławatycze: Pamięci Kościuszki

  • 25.10.2020, 11:16
  • Anna Chodyka
Gmina Sławatycze: Pamięci Kościuszki
Rzeką Bug odbył się spływ kajakowy „Szlakiem kościuszkowskim”, na trasie Sławatycze – Kodeń. Miał on przypomnieć o historycznym wydarzeniu związanym z Tadeuszem Kościuszko.

- Chcieliśmy wspólnie z firmą Aktywny Wypoczynek Marek Pomietło rozpocząć cykliczną imprezę, która będzie wspominała historię wyprawy naszego generała do USA. Różne źródła podają, że wyprawa rozpoczęła się w Kuzawce, a pieniądze na nią w kwocie 500 dukatów Tadeusz Kościuszko pożyczył w karczmie w Sławatyczach. Te nadbużańskie wioski na dzisiejszej granicy Polski i Białorusi w 1776 roku zostały historycznymi świadkami olbrzymiego wydarzenia – mówi dyrektor GOK w Sławatyczach Bolesław Szulej.

- Zapraszamy na kolejną edycję. W przyszłym roku obchodzić będziemy 275. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki. Spływ jego śladami planujemy zorganizować w lipcu, w okolicach dnia, w którym USA świętują Dzień Niepodległości. Kto wie jak potoczyłaby się wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, gdyby nie generał brygady Armii Kontynentalnej Tadeusz Kościuszko? – zauważa Bolesław Szulej.

Honorowym patronatem wydarzenie objęli starosta bialski Mariusz Filipiuk oraz wójt gminy Sławatycze,  Arkadiusz Misztal.

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe