Region: Jakie obostrzenia na cmentarzach?

  • 25.10.2020, 11:19
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Region: Jakie obostrzenia na cmentarzach?
Zbliża się okres, w którym odwiedzimy cmentarze. Rząd rozważa dodatkowe dni wolne w okolicy Wszystkich Świętych. Chodzi o to, żeby na nekropoliach uniknąć tłumów. Ponadto Główny Inspektor Sanitarny przypomina o zachowaniu dystansu, który ma być wyrazem miłości.

– W tej chwili nie ma inicjatyw, aby odwoływać Wszystkich Świętych. Apelujemy natomiast, żeby w miarę możliwości Wszystkich Świętych urządzić sobie troszkę wcześniej albo troszkę później. Żeby odwiedzić groby bliskich w trochę innym terminie, żeby się nie tłoczyć – mówi rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. 

Dystans wyrazem miłości
 Rzecznik prosił, by rozłożyć wyjazdy na cmentarze w czasie. Święta sprzyjają gromadzeniu się ludzi, a to powoduje rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dlatego zaapelował, by spotykając się z rodziną, zachować dystans społeczny. Witanie się bez przytulania ma być wyrazem miłości i odpowiedzialności. Obawę budzi nie tylko wizyta na cmentarzu. Tam odwiedzający będą mieli maseczki i będą przebywać na świeżym powietrzu. Zagrożeniem są tradycyjne spotkania rodzinne w domach i migracja społeczeństwa. W sposób naturalny może dojść do emisji wirusa.

Zarządcy cmentarzy w Białej Podlaskiej nie przewidują wprowadzania dodatkowych obostrzeń w związku z 1 listopada. – Będziemy się stosować do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz rozporządzeń Rady Ministrów – mówi Franciszek Maksymiuk, właściciel firmy Hades, która zarządza cmentarzami w Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim, Tucznej i Piszczacu. - 1 listopada na cmentarzu w Białej o godz. 12 zostanie odprawiona msza św. Nagłośnienie umożliwi słyszalność na całym cmentarzu, więc warto na czas mszy stanąć przy grobach, aby się rozproszyć. Postanowiliśmy też, że w nocy z 31 października na 1 listopada zamkniemy bramę i furtki, aby zapobiec kradzieżom. Za to otworzymy furtki z 1 na 2 listopada. Ponadto od 1 do 8 listopada będziemy zamykać cmentarz później, nie o godz. 17, ale o 21 - informuje Franciszek Maksymiuk. Podobnie wypowiada się administracja Cmentarza Komunalnego w Białej Podlaskiej. – Jak na razie nie mam żadnych informacji o nowych obostrzeniach. Msza święta odbędzie się o godz. 11, ale jeszcze wszystko może się zmienić. Na razie stosujemy się do ogólnych zasad – zaznacza administracja cmentarza. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 20 października

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Łukasz
Łukasz 27.10.2020, 09:44
Przecież bp Polak, prymas zakazał mszy i procesji na cmentarzach. Wydał oficjalny komunikat. Znaczy, że ta msza będzie nielegalnie sprawowana?

Pozostałe