Dwuletnia dyskwalifikacja dla szachowej mistrzyni

  • 26.10.2020, 19:51
  • (AK)
Dwuletnia dyskwalifikacja dla szachowej mistrzyni Archiwum
Jak podał Onet, na mistrzynię Polski do lat 18 Patrycję Waszczuk, szachistkę MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski, Polski Związek Szachowy nałożył dwuletnią dyskwalifikację.

Jak informowaliśmy w „Słowie Podlasia” mająca na koncie mistrzostwo Europy do lat 16 zawodniczka została najpierw zawieszona, co miało związek z jej udziałem w Festiwalu Szachowym w Ustroniu. Szachistka miała wtedy złamać regulamin. Teraz jak czytamy na stronie PZSzach „Komisja Wyróżnień i Dyscypliny Polskiego Związku Szachowego po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego i zebrania dowodów w sprawie: przeciwko zawodniczce Patrycji W (w podanej do publicznej wiadomości uchwale jej nazwisko jest zamazane) obwinionej o to, że 16 sierpnia 2020 roku na zawodach rangi międzynarodowej i centralnej w rundzie 4 turnieju w Ustroniu korzystała w trakcie partii z pomocy zewnętrznej lub dopingu elektronicznego, tj. o przewinienie dyscyplinarne, obwinioną Patrycję W uznaje winną popełnienia zarzucanego jej czynu i na podstawie regulaminu dyscyplinarnego PZSzach orzeka w stosunku do Patrycji W karę okresowej dyskwalifikacji w wymiarze dwóch lat.

W komunikacie PZSzach czytamy dalej, że w związku z zebranymi dowodami, po zebraniu wyjaśnień od Patrycji W i oświadczeń świadków komisja wyróżnień i dyscypliny ustaliła że: Patrycja W skłamała sędziom odnośnie posiadania urządzeń elektronicznych; używała telefonu w toalecie, co potwierdzają zeznania świadka naocznego; przyznała się, że posiada drugi telefon, przyznając ten fakt dwukrotnie, co potwierdzają oświadczenia świadków; odmówiła okazania torebki co potwierdzają zeznania świadków; usiłowała opuścić salę gry, co potwierdzają zeznania świadków; usiłowała ukryć telefon na sali gry, co potwierdza oświadczenie świadka; używała telefonu podczas innych rozgrywek, co potwierdza zeznanie świadka – trenera kadry narodowej; analiza posunięć obwinionej wskazuje na działanie programu komputerowego, co potwierdzają zeznania trenera kadry narodowej kobiet.

Z uwagi na młody wiek komisja nie skorzystała z prawa wyznaczenia najwyższej możliwej kary. Pełna treść uchwały jest dostępna na stronie internetowej Polskiego Związku Szachowego. Jak podał Onet, zawodniczka złożyła odwołanie.

(AK)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mieszkaniec
mieszkaniec 27.10.2020, 10:29
WSTYD dla Miedzyrzeca!
czyt
czyt 27.10.2020, 15:50
A co Międzyrzec zawinił, że Ona, oszustka, mieszka tam?

Pozostałe