Powiat łosicki: Kobiety nie szły same

  • 04.11.2020, 17:30
  • Joanna Gąska
Powiat łosicki: Kobiety nie szły same Miłosz Łaski
Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów dotyczących aborcji z powodu ciężkiej wady płodu, również w Sarnakach i Łosicach odbyły się spontaniczne demonstracje. 

Funkcjonujący od 1993 r. kompromis aborcyjny zezwalał na dokonanie aborcji w trzech przypadkach – gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Orzeczenie TK o niekonstytucjonalności przesłanki dotyczącej możliwości terminacji ciąży w przypadku gdy wystąpi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu zbulwersowało wielu Polaków. I tak napięte już nastroje społeczne, jeszcze bardziej przybrały na sile.

– Jestem wściekła, że w takiej sytuacji zagrożenia zdrowia i życia wrzuca się taką bombę i zmusza do protestu. Uważam, że to jak wlanie do płonącego domu kanistra paliwa – mówi Justyna Paluch, inicjatorka sarnackiego protestu. – Nie jestem zwolenniczką funkcjonującego w Polsce kompromisu, uważam, że kobieta ma prawo decydować o sobie sama, niemniej szanuję, że kompromis został wypracowany i przez tyle lat obowiązywał. Uważam, że dyskusje nad zmianą powinny odbywać się w czasie spokojniejszym. To jest cyniczne, bezczelne i butne, że robi się to właśnie teraz – zauważa. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 3 listopada

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe