Powiat parczewski: Afrykański pomór świń nieco odpuszcza

  • 07.11.2020, 11:27
  • (TWA)
Powiat parczewski: Afrykański pomór świń nieco odpuszcza
Gminy Milanów, Parczew i Siemień zostały przeniesione ze strefy niebieskiej do czerwonej, bo zagrożenie ponownym wystąpieniem ASF znacząco tu zmalało. Oznacza to złagodzenie restrykcji nałożonych na hodowców trzody chlewnej w związku z tą chorobą.

W powiecie parczewskim ASF rozszalał się trzy lata temu. Choroba uderzyła rolników mocno po kieszeni. Jednym stada zostały wybite z powodu wystąpienia ogniska w oborze. Inni z powodu zakazu przemieszczania zwierząt nie mogli sprzedać tuczników przez długi czas, a gdy już im na to zezwolono świnie przerosły wymaganą wagę. Gospodarze oddali je za niewielkie pieniądze zakładom przetwórczym, ponosząc ogromne straty.

Tylko nieliczni zdecydowali się na odtworzenie hodowli, ale musieli spełnić przy tym szereg restrykcji wynikających z nałożonej przez Komisję Europejską strefy niebieskiej dla tego terenu. Strefa ta oznaczała wysokie ryzyko ponownego wystąpienia tej choroby u świń. Wielu gospodarzy nie chcą narażać się na kolejne straty przestawiło się więc na inną produkcję. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 3 listopada

(TWA)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czyt
czyt 09.11.2020, 09:32
Śrubokręty hodują teraz, przestawili sie.

Pozostałe