Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 00:35
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Historia: Książę Seweryn Czetwertyński - polityk, społecznik, ziemianin

Seweryn Czetwertyński był wicemarszałkiem Sejmu i posłem w II Rzeczpospolitej, poważanym politykiem, zaangażowanym na rzecz rolnictwa, a także działaczem społecznym. Był m.in. fundatorem stypendiów dla młodzieży, szkoły, a także kościoła w Suchowoli. We wszystkich przedsięwzięciach wspierała go żona Zofia z Przeździeckich, z którą miał siedmioro dzieci.  
Historia: Książę Seweryn Czetwertyński - polityk, społecznik, ziemianin

Książę urodził się 18 kwietnia 1873 r. w Warszawie, a wychowywał wraz z pięciorgiem rodzeństwa w Milanowie. Jego rodzice Włodzimierz i Maria Wanda z Uruskich posiadający rozległe dobra w powiecie radzyńskim, udzielali się społecznie i politycznie. Swoje przekonania i patriotyczną postawę starali się przekazać dzieciom.

Najstarszy z rodzeństwa Seweryn, chcąc wziąć przykład z ojca, już jako nastolatek poznawał tajniki zarządzania majątkiem i chętnie słuchał rad księcia Włodzimierza zarządzającego wieloma organizacjami. Od matki Marii uczył się wrażliwości na krzywdę słabszych i potrzebujących, gdyż księżna swoją postawą pokazywała, że pomaganie pokrzywdzonym jest jednym z najważniejszych zadań w życiu. Po pobieraniu lekcji od najlepszych guwernantów i opanowaniu kilku języków obcych, Seweryn w wieku 12 lat rozpoczął naukę w gimnazjum w Rydze, na terenie dzisiejszej Łotwy. Po jego ukończeniu podjął studia agronomiczne na Politechnice Ryskiej, a po ich ukończeniu, zdecydował się na studiowanie ekonomii w Bonn, w Niemczech.

Ślub z dziedziczką Hotelu Europejskiego

W wieku dwudziestu kilku lat poznał hrabiankę Zofię Barbarę Przeździecką. Była ona spadkobierczynią majątku Falenty i współwłaścicielką Hotelu Europejskiego, uchodzącego za najlepszy na ziemiach polskich. Młodzi mając poparcie rodziny, pobrali się kiedy Seweryn ukończył 25 lat. Tuż przed ślubem księstwo Włodzimierz i Maria podarowali synowi dobra w Suchowoli, znajdujące się pobliżu Milanowa. Majtek liczył ok. 5 tys. mórg ziemi, miał też młyn wodny, gorzelnię, a nawet kopalnię torfu. Zofia i Seweryn, chcąc osiąść w Suchowoli wybudowali w miejscowości pałacyk, w którym nawet na kominku widniał herb Czetwertyńskich. Rezydencja była otoczona parkiem urządzonym w angielskim stylu. Ze względu na działalność Seweryna, para też często przebywała w Warszawie, w swoim pałacu przy Krakowskim Przedmieściu.

W Suchowoli Czetwertyńscy postanowili rozbudować gorzelnię, w której były produkowanie smakowe wódki, w tym cytrynowa, pomarańczowa i wiśniowa. Dzięki ich dobrej jakości były podawane w Hotelu Europejskim oraz sprzedawane za granicę. Zofia i Seweryn mieli siedmioro dzieci.   Seweryn w wieku 27 lat zapisał się do Komisji Hodowlanej Sekcji Rolnej w Siedlcach, a niedługo po tym wybrano go prezesem Stowarzyszenia Rolniczego również w Siedlcach oraz w Radzyniu Podlaskim. Obserwując potrzeby ziemian, uznał, iż niezbędne jest im wsparcie finansowe. Z tego powodu założył Kasy Pożyczkowo-Oszczędnościowe Rolników i Ogrodników w Warszawie. Znajdował też czas na swoją wielką pasję, jaką było kolarstwo. W Suchowoli postanowił wybudować, nawet tor kolarski, na którym ćwiczył. Wkrótce wybrano go prezesem Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów zrzeszającego wszystkich wielbicieli tego sportu. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 3 listopada

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama