Wywiad: Ta walka jest nierówna, przekroczyliśmy czerwoną linię

  • 10.11.2020, 10:25
  • Joanna Danielewicz
Wywiad: Ta walka jest nierówna, przekroczyliśmy czerwoną linię
O tym jak wygląda dziś organizacja pracy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej, jak faktycznie wygląda praca personelu medycznego i jak może wyglądać sytuacja finansowa placówki po pandemii - z Adamem Chodzińskim, dyrektorem WSzS w Białej Podlaskiej rozmawia Joanna Danielewicz.

Ostatnio minister zdrowia stwierdził, że wyśle do szpitali wojsko w poszukiwaniu łóżek, gdyż sądzi, że dyrektorzy ukrywają przed wojewodami łóżka, które można przeznaczyć dla pacjentów z covid – 19. Ukrywa Pan łóżka, Panie dyrektorze?

Gdybym chował łóżka, to być może miałbym tych covidowych tak mało, jak  w niektórych innych szpitalach, np. 20 czy 30 i zacierałbym ręce, że mogę wykonywać kontrakt, że mogę nie hamować przychodów dla szpitala, i że będę miał świetny wynik finansowy na koniec roku. Natomiast my tego nie robimy, rozumiejąc, że priorytetem są dziś pacjenci z covidem i zabezpieczenie wszystkich procedur ratujących życie, również w przypadkach niecovidowych.

Jeszcze półtora miesiąca temu mieliśmy 18 łóżek covidowych, a na nich 12 pacjentów. Dziś jesteśmy szpitalem, który posiada najwięcej łóżek covidowych w całym województwie, choć zakażeń na naszym terenie wcale nie jest aż tak dużo jak np. w Lublinie. Ilość łóżek zgłoszonych do wojewody przez nasz szpital to 161, w tym 11 respiratorowych. Natomiast na dzień dzisiejszy ta ilość nie wystarcza. W związku z tym, że nie możemy osoby potrzebującej zostawić samej sobie, reagujemy podejmując decyzję z godziny na godzinę, w miarę potrzeb zwiększając ilość łóżek covidowych. Rano 4 listopada mieliśmy już 176 pacjentów zakażonych koronawirusem. Sytuacja jest więc dynamiczna i dosyć trudna.

(...)

Cały wywiad o aktualnej sytuacji w bialskim szpitalu przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 10 listopada

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe