Region: Skromny Dzień Niepodległości

  • 10.11.2020, 13:30
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Region: Skromny Dzień Niepodległości
Ze względu na trudną sytuację epidemiczną w całym kraju, tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą skromne. Część naszych samorządów w ogóle zrezygnowała z organizacji uroczystości, część zorganizuje symboliczne obchody.

Przypomnijmy, że od 7 i 9 listopada rząd wprowadził znaczne ograniczenie liczby osób, do jedynie pięciu, które mogą uczestniczyć we wszelkich uroczystościach i zgromadzeniach. Dlatego też tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą wyjątkowo skromne, w części samorządów z regionu zostały całkowicie odwołane.

I tak w Białej Podlaskiej, 11 listopada w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej o godz. 10:00 zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny.  - Odbędzie się ona z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. Następnie przedstawiciele urzędu miasta Biała Podlaska złożą kwiaty przy pomniku Niepodległości na pl. Wolności oraz przy tablicy marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującej się na budynku magistratu. Ze względu na włączenie całego kraju w strefę tzw. czerwoną w związku z zagrożeniem wywołanym przez COVID-19, w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób - informuje rzecznik UM Biała Podlaska, Gabriela Kuc-Stefaniuk.

W Międzyrzecu Podlaskim również odbędzie się 11 listopada uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. Rozpocznie się o godz. 11:00 w kościele pw. św. Mikołaja. O godz. 12:00 nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy, związanej z 100. rocznicą bitwy warszawskiej oraz uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Miasta na pl. Jana Pawła II. Przypomnijmy, że przez cały dzień można wziąć udział w tradycyjnym Rodzinnym Biegu Niepodległości, który w tym roku ma ze względu na pandemię zmienioną formułę. Szczegóły można i zapisy na [email protected] 

Burmistrz Terespola, rada miasta oraz Miejski Ośrodek Kultury zapraszają na symboliczne obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 10:00 w kościele pw. Świętej Trójcy w Terespolu odprawiona zostanie uroczysta msza. Po nabożeństwie delegacja złoży wieńce pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny.

W Łomazach też zdecydowano się jedynie na odprawienie uroczystej mszy świętej za ojczyznę. Odbędzie się ona o godz. 9:00 w koście parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach.

W Janowie Podlaskim o godz. 9:00 odprawiona zostanie msza św. w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Świętej.  O godz. 10:00 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikami Bohaterów Walk o Niepodległość Polski. - Wieńce złoży delegacja samorządowa. Prosimy o nie gromadzenie się przy pomnikach - informują organizatorzy. Z kolei Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim zaprasza 11 listopada na koncert online zespołu "Meritum".

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe