Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 07:23
Reklama
Reklama

Herbicydy, insektycydy, fungicydy, zaprawy nasienne - znaczenie i zastosowanie

 
Herbicydy, insektycydy, fungicydy, zaprawy nasienne - znaczenie i zastosowanie

Na samym początku należy zaznaczyć, iż pestycydy wykorzystywane są głównie jako środki ochrony roślin uprawnych, które chronią przede wszystkim przed chorobami wywoływanymi przez grzyby oraz szkodniki takie jak: chwasty, owady lub gryzonie. Jest to bardzo skuteczna metoda, bowiem brak jej zastosowania może przyczynić się do znacznego obniżenia plonu lub całkowitego zniszczenia roślin. W poniższym artykule dowiesz się o zastosowaniu poszczególnych pestycydów oraz wiele innych ciekawych zagadnień.

Herbicydy- czym są i gdzie się je stosuje?
Należy podkreślić, iż herbicydy to rodzaj środków ochrony roślin, które znajdują zastosowanie zarówno w selektywnym jak i nieselektywnym zwalczaniu chwastów w uprawach. Ich działanie następuje kontaktowo lub poprzez wnikanie do wnętrza, obecnie dostępne są na rynku w postaci granulatu, proszku płynu lub koncentratów. Należy pamiętać, iż stosowane powinny być w odpowiednim czasie przez siewem lub sadzaniem roślin, według głównego podziału można podzielić je na: selektywne i nieselektywne. W przypadku selektywnym ich działanie polega na oddziaływaniu na określoną grupę roślin, bowiem zwalczają one tylko te rośliny, których chcemy się pozbyć, najczęściej stosowane są do zwalczania chwastów jednoliściennych lub dwuliściennych. Natomiast w przypadku herbicydów nieselektywnych są to środki chwastobójcze które zawierają specjalny glifosat. Wyróżnia ich to, iż zwalczają wszystkie rośliny będące w uprawie, bardzo często wykorzystywane są w momencie odchwaszczania gleby pod przyszłą plantację lub uprawę. Oprócz podstawowych rodzajów herbicydów można wymienić jeszcze:
•    kontaktowe
•    układowe
•    doglebowe
•    przedsiewne
•    przedwschodowe
•    powschodne.
O czym warto pamiętać? To fakt, iż herbicydy mają zastosowanie przede wszystkim do zwalczania wielu rodzaju chwastów w zbożach różnych upraw oraz w ogrodzie warzywnym. Niektóre z nich mają również zdolność pobudzania lub hamowania wzrostu roślin!

Kiedy stosować insektycydy?
Insektycydy to substancje chemiczne, dzięki którym możliwe jest o wiele szybsze zwalczanie owadów, które pasożytują na roślinach zarówno owadów w postaci dorosłej jak i larw. Co bardzo istotne, należy pamiętać, aby zastosowanie tego rodzaju środków ochrony roślin było skuteczne, należy robić to w odpowiedniej porze. Wśród rodzajów insektycydów wymienić: kontaktowe, pokarmowe, układowe oraz oddechowe. Bardzo dużą zaletą insektycydów jest fakt, iż ich stosowanie możliwe jest praktycznie przez cały rok, dzięki czemu zapewniają roślinom ochronę przez bardzo długi czas, sprawdzają się również w walce z mszycami które bardzo często spotykane są w ogrodach. Zaleca się, aby opryski dokonywać wczesnym porankiem lub wieczorem, bowiem nie jest zalecane opryskiwanie w momencie intensywnego nasłonecznienia!

Fungicydy- czym są i jak działają?
Fungicydy to środki ochrony roślin, są to substancje chemiczne których głównym celem jest ochrona roślin przed grzybami, bardzo dużą zaletą fungicydów jest fakt, iż są one zmienne zarówno jak choroby grzybowe, które atakują rośliny. Znajdują bardzo szerokie zastosowanie praktycznie w każdych rodzajach upraw, dlatego że wszystkie rośliny atakowane są przez choroby grzybowe. Najczęściej stosuje się je w zbożach ozimych i jarych oraz rzepaku, aczkolwiek znajdują również zastosowanie w ochronie warzyw, drzew owocowych a nawet winorośli!

Zaprawy nasienne - czym są i jakie mają zastosowanie?
Powinieneś wiedzieć, że zaprawy nasienne to powszechnie stosowany w ogrodnictwie grzybobójczy środek chemiczny, który służy do zaprawiania ziarna zbóż oraz nasion przed wysianiem. Zaprawy nasienne mają znaczny wpływ na wzrost roślin w początkowym etapie wzrostu, dlatego jest bardzo istotne, aby je zastosować w odpowiednim czasie. Służą między innymi do:
•    zaprawiania ziarna zbóż ozimych i jarych
•    ziarna kukurydzy
•    do nasion trawy
•    buraka, rzepaku
•    oraz innych roślin leśnych i ozdobnych.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków ochrony roślin zyskać możesz wiele korzyści między innymi: znacznie zwiększa się Twoje plony z upraw, jest to również sposób, aby ograniczyć inwazję pasożytów, które wywołują choroby wśród zwierząt hodowlanych! 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama