Herbicydy, insektycydy, fungicydy, zaprawy nasienne - znaczenie i zastosowanie

  • 13.11.2020, 12:29
  • Artykuł sponsorowany
Herbicydy, insektycydy, fungicydy, zaprawy nasienne - znaczenie i zastosowanie
 

Na samym początku należy zaznaczyć, iż pestycydy wykorzystywane są głównie jako środki ochrony roślin uprawnych, które chronią przede wszystkim przed chorobami wywoływanymi przez grzyby oraz szkodniki takie jak: chwasty, owady lub gryzonie. Jest to bardzo skuteczna metoda, bowiem brak jej zastosowania może przyczynić się do znacznego obniżenia plonu lub całkowitego zniszczenia roślin. W poniższym artykule dowiesz się o zastosowaniu poszczególnych pestycydów oraz wiele innych ciekawych zagadnień.

Herbicydy- czym są i gdzie się je stosuje?
Należy podkreślić, iż herbicydy to rodzaj środków ochrony roślin, które znajdują zastosowanie zarówno w selektywnym jak i nieselektywnym zwalczaniu chwastów w uprawach. Ich działanie następuje kontaktowo lub poprzez wnikanie do wnętrza, obecnie dostępne są na rynku w postaci granulatu, proszku płynu lub koncentratów. Należy pamiętać, iż stosowane powinny być w odpowiednim czasie przez siewem lub sadzaniem roślin, według głównego podziału można podzielić je na: selektywne i nieselektywne. W przypadku selektywnym ich działanie polega na oddziaływaniu na określoną grupę roślin, bowiem zwalczają one tylko te rośliny, których chcemy się pozbyć, najczęściej stosowane są do zwalczania chwastów jednoliściennych lub dwuliściennych. Natomiast w przypadku herbicydów nieselektywnych są to środki chwastobójcze które zawierają specjalny glifosat. Wyróżnia ich to, iż zwalczają wszystkie rośliny będące w uprawie, bardzo często wykorzystywane są w momencie odchwaszczania gleby pod przyszłą plantację lub uprawę. Oprócz podstawowych rodzajów herbicydów można wymienić jeszcze:
•    kontaktowe
•    układowe
•    doglebowe
•    przedsiewne
•    przedwschodowe
•    powschodne.
O czym warto pamiętać? To fakt, iż herbicydy mają zastosowanie przede wszystkim do zwalczania wielu rodzaju chwastów w zbożach różnych upraw oraz w ogrodzie warzywnym. Niektóre z nich mają również zdolność pobudzania lub hamowania wzrostu roślin!

Kiedy stosować insektycydy?
Insektycydy to substancje chemiczne, dzięki którym możliwe jest o wiele szybsze zwalczanie owadów, które pasożytują na roślinach zarówno owadów w postaci dorosłej jak i larw. Co bardzo istotne, należy pamiętać, aby zastosowanie tego rodzaju środków ochrony roślin było skuteczne, należy robić to w odpowiedniej porze. Wśród rodzajów insektycydów wymienić: kontaktowe, pokarmowe, układowe oraz oddechowe. Bardzo dużą zaletą insektycydów jest fakt, iż ich stosowanie możliwe jest praktycznie przez cały rok, dzięki czemu zapewniają roślinom ochronę przez bardzo długi czas, sprawdzają się również w walce z mszycami które bardzo często spotykane są w ogrodach. Zaleca się, aby opryski dokonywać wczesnym porankiem lub wieczorem, bowiem nie jest zalecane opryskiwanie w momencie intensywnego nasłonecznienia!

Fungicydy- czym są i jak działają?
Fungicydy to środki ochrony roślin, są to substancje chemiczne których głównym celem jest ochrona roślin przed grzybami, bardzo dużą zaletą fungicydów jest fakt, iż są one zmienne zarówno jak choroby grzybowe, które atakują rośliny. Znajdują bardzo szerokie zastosowanie praktycznie w każdych rodzajach upraw, dlatego że wszystkie rośliny atakowane są przez choroby grzybowe. Najczęściej stosuje się je w zbożach ozimych i jarych oraz rzepaku, aczkolwiek znajdują również zastosowanie w ochronie warzyw, drzew owocowych a nawet winorośli!

Zaprawy nasienne - czym są i jakie mają zastosowanie?
Powinieneś wiedzieć, że zaprawy nasienne to powszechnie stosowany w ogrodnictwie grzybobójczy środek chemiczny, który służy do zaprawiania ziarna zbóż oraz nasion przed wysianiem. Zaprawy nasienne mają znaczny wpływ na wzrost roślin w początkowym etapie wzrostu, dlatego jest bardzo istotne, aby je zastosować w odpowiednim czasie. Służą między innymi do:
•    zaprawiania ziarna zbóż ozimych i jarych
•    ziarna kukurydzy
•    do nasion trawy
•    buraka, rzepaku
•    oraz innych roślin leśnych i ozdobnych.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków ochrony roślin zyskać możesz wiele korzyści między innymi: znacznie zwiększa się Twoje plony z upraw, jest to również sposób, aby ograniczyć inwazję pasożytów, które wywołują choroby wśród zwierząt hodowlanych! 
 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe