Czym jest aeracja i jak przeprowadzić ten zabieg?

  • 13.11.2020, 12:38
  • Artykuł sponsorowany
Czym jest aeracja i jak przeprowadzić ten zabieg?

Aeracja jest to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, jaki przeprowadza się w ogrodach. Dzięki niemu, można uzyskać doskonały wygląd trawnika. Co ważne, jest to bardzo prosta czynność, przynosząca doskonałe efekty, wystarczy wiedzieć jak ją wykonać.

Czym jest zabieg aeracji?
Zadaniem aeracji trawnika jest rozluźnienie i napowietrzenie gleby. W ten sposób ziemia staje się pulchniejsza, zwiększa się również masa korzeniowa murawy, a składniki odżywcze są lepiej przyswajalne przez rośliny. Po procesie aeracji można posiać nasiona trawy, dzięki czemu murawa będzie rosła widocznie gęstsza i silniejsza. Zabieg ten pomoże również usunąć wszystkie obumarłe po zimie części roślin, a także chwasty.

Jakie są zalety aeracji?
•    zwiększona pojemność wodna gleby
•    lepsza wchłanialność nawozów
•    ograniczenie późniejszych prac w ogrodzie
•    zdrowsza i lepiej prezentująca się murawa
•    poprawa wymiany powietrza między glebą a atmosferą
•    rozluźniona warstwa filcu
•    większa sprężystość oraz miękkość trawnika
•    wytrzymałość trawy na okresowe przesuszenia
•    zmniejszone ubicie gleby

W jaki sposób wykonać aerację trawnika?
Przede wszystkim istotne jest to, aby darń, która ma być nakłuwana, była delikatnie wilgotna. Jeszcze przed podjęciem się zabiegów pielęgnacyjnych, należy trawnik podlać, dzięki czemu bolce czy zęby rurkowe, będą lepiej wchodziły w głąb ziemi. Trawa musi również zostać skoszona na wysokość około 4 centymetrów, należy z niej usunąć wszystkie zalegające resztki organiczne roślin (liście, kawałki trawy, gałęzie). Następnie można już rozpocząć nakłuwanie, przy pomocy narzędzi manualnych, elektrycznych czy spalinowych. Ważne jest to, aby ten zabieg wykonywać dosyć dokładnie. Murawa musi zostać równomiernie nakłuta, należy więc wykonać zabieg rzędami w jednym kierunku, po czym prostopadle do wcześniejszego kierunku. Gęstość robienia otworów zależy od rodzaju podłoża, na glebach ciężkich niezbędne jest nakłuwanie co ok. 10 cm, natomiast na lżejszych co ok. 15 centymetrów. Jeśli wykonywana jest aeracja wgłębna, trzeba również usunąć z powierzchni wszystkie pozostałości wypadające z rurek aeratora. Na sam koniec należy wykonać piaskowanie trawnika, czyli pokrycie go piaskiem kwarcowym oraz rozgrabienie, dzięki czemu można przedłużyć rezultaty tego procesu.

Czym przeprowadzić proces aeracji trawnika?
Jeśli ogródek jest niewielki, do tego celu można użyć wideł ogrodowych i nimi nakłuwać darń w regularnych odstępach. W sprzedaży są również specjalne buty z kolcami w podeszwie. Jeśli chodzi o większe powierzchniowo murawy, lepszym wyborem będzie aerator. Można wynająć profesjonalną firmą, która posiada takie urządzenie i wykona aerację dużych terenów zielonych. Aerator można również zakupić, na przykład w sklepach ogrodniczych.

Jaki aerator wybrać?
Wybór idealnego sprzętu zależy przede wszystkim od wielkości trawnika. Na małych obszarach sprawdzą się narzędzia manualne, nie trzeba do nich kupować profesjonalnego sprzętu. W zupełności wystarczą widły czy walce z kolcami. Do takiego zabiegu konieczne jest jednak użycie siły fizycznej. Szybszym i mniej męczącym sposobem będzie użycie aeratora, elektrycznego albo spalinowego. Dostępne są również tak zwane urządzenia 2 w 1, czyli te z wymiennym wałem do nacinania oraz nakłuwania trawy. Aerator można również wypożyczyć w specjalistycznych centrach ogrodowych. Nie jest to sprzęt często użytkowany, więc nie trzeba wydawać dużej ilości pieniędzy na specjalistyczny sprzęt, wystarczy w zupełności aerator ze średniej półki cenowej. Zabieg aeracji poleca się przeprowadzać raz w roku.
 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe